Δημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2009, 12:25
από ftso
Η άποψή μου είναι η εξής...

Προωθώ και συγχαίρω όποια προσπάθεια remastering του ubuntu που είναι εξειδικευμένη ή προσφέρει κάτι το διαφορετικό.
Για παράδειγμα...
excelixis - development
tuxstation - πιτσιρίκια
crunchbang - lightweight
nubuntu - network
Super OS - for off-line install
...και πολλά άλλα
Ναι , όλες τους έχουν μια κατεύθυνση και είναι πολύ αξιόλογες.

Οτιδήποτε άλλο τώρα το οποίο απλά έχει 10 πακέτα προ-εγκατεστημένα μέσα,διαφορετική σχεδίαση και απευθύνεται για desktop κανονική χρήση δεν μου λένε κάτι, ούτε φαίνεται να προφέρουν.
Αντιθέτως, αυτά συνήθως προκαλούν μετέπειτα προβλήματα σε αναβαθμίσεις κτλ, δεν φέρνουν τον νεο χρήστη σε κατευθείαν επαφή με την κοινότητα, δεν μαθαίνουν στον χρήστη έστω και τα βασικά πράγματα που θα πρέπει να μάθει βάζοντας ubuntu (εγκατάσταση προγραμμάτων, τροποποίηση περιβάλλοντος κτλ).
Αντίθετα, η δημιουργία ενός οδηγού ο οποίος παρουσιάζει τα βήματα των έστω και απλών παραπάνω διαδικασιών εκτός του ότι δίνουν την επιλογή στον χρήστη για το αν τα ακολουθήσει ή όχι, του μαθαίνουν κιόλας σχεδόν ότι χρειαστεί για να αντιμετωπίσει προβλήματα αργότερα ή να χειρίζεται καλύτερα το λειτουργικό του.
Και επειδή οδηγούς έχουμε πολλούς και υπέρ-κατανοητούς νομίζω, ένας νεος χρήστης μπορεί το πολύ σε μια δυο ώρες να εγκαταστήσει ubuntu και να το φέρει ακριβώς στα μέτρα του.
Αυτός ο χρόνος μάλιστα μειώνεται σε κάθε νέα προσπάθεια του ίδιου χρήστη καθώς η γνώση που έχει πάρει απο τις προηγούμενες είναι σημαντική.

Αυτά 8-)