Δημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2011, 18:31
από marras
Τελικά, 2 μέρες δεν άντεξα με το νέο και πολύ βαρύ gnome και έβαλα xubuntu 11.04
Στο άλλο παρόμοιο νετμπουκ (α110l) έβαλα lubuntu και πλέον πετάει και ας έχει τη μισή μνήμη...
Σε αυτό της υπογραφής όμως, προέκυψε το πρώτο θεματάκι που δε βρίσκω λύση...
Στις αρχές και αφού ρύθμισα, μπαρες-μπαρούλες κλπ, το αποτέλεσμα ήταν να έχω αυτό το desktop (ευτυχώς πρόλαβα και πήρα screenshot πριν το χαλάσω).
Μέχρι εκείνη τη στιγμή έμπαινα με τη "Συνεδρία Xubuntu". Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή εγκατέστησα το xfce4-goodies από το synaptic για να βάλω στη μπάρα και το εικονίδιο του πληκτρολογίου με τις σημαιούλες (κάπου το είχα διαβάσει αυτό).
Κάποια στιγμή λοιπόν είπα να δω κι εγώ τι είναι η "Συνεδρία XFCE" και μπήκα με αυτή. Δεν είδα ιδιέταιρες διαφορές, παρά μόνο λίγες στα μενού και σίγουρα στην εμφάνιση, όπου έλειπε η διαφάνεια της κάτω μπάρας. Αποσυνδέθηκα και ξανασυνδέθηκα στη σωστή "Συνεδρία Xubuntu" αλλά ως δια μαγείας είχε εξαφανιστεί η διαφάνεια της κάτω μπάρας και από αυτή τη συνεδρία !!! Έπαιξα λίγο με τα θέματα, τα εικονίδια κλπ κλπ και τελικά δεν τη βρήκα πουθενά. Το αποτέλεσμα είναι πλέον να έχω αυτό το desktop πλέον. Αν κάποιος ξέρει πως μπορούμε να βρούμε από που ορίζεται η διαφάνεια θα με βοηθούσε. Αν όχι θα αρκεστώ σε αυτό καθώς δεν έχω τη διάθεση για επανεγκατάσταση και ξαναρύθμιση εκτυπωτή και όλων των λοιπών ρυθμίσεων.