Δημοσιεύτηκε: 09 Νοέμ 2012, 00:02
από Πετραν
από την εποχή που έγραψα το τελευταίο μήνυμα, πέρασαν κάποιοι μήνες, συνήθισα το unity στο βαθμό που μπορούσα, το έμαθα, το βαρέθηκα, έβαλα xfce, το έβγαλα, έδωσα άλλη μια ευκαιρία στο unity, αλλά τελικά ο νόστος για το όμορφο gnome 2.3.32 δεν σβήνει έτσι εύκολα
Το Gnome 2.3 ήταν και το χαρακτηριστικό που με έκανε να αγαπήσω το ubuntu, όταν είχα πρωτοβάλει (εποχή 10.10) και γι αυτό ίσως απογοητεύτηκα λιγάκι μετά όταν σταμάτησε να βγαίνει stock το ubuntu με gnome 2.3...

Τελικά αποφάσισα να επιστρέψω στο MATE που ολοένα και περισσότερο αναπτύσσεται και να το διαμορφώσω όπως μου αρέσει.

το έχω φτάσει σε ένα καλό σημείο, μόνο που αντιμετωπίζω δύο προβλήματα:

1) όταν πατάω prntscr μου βγάζει μήνυμα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
Σφάλμα κατά την εκτέλεση του mate-screenshot:

Αποτυχία εκτέλεσης θυγατρικής διεργασίας "mate-screenshot" (Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος)

edit: το πρόβλημα επιλύθηκε πηγαίνοντας στο synaptic κι εγκαθιστώντας το mate-utils!

2)μετακίνησα τα κουμπιά στην αριστερή πλευρά του παραθύρου, και το πρόσθετο κουμπί με τα μενού Ελαχιστοποίηση/απομεγιστοποίηση/μετακίνηση/πάντα σε πρώτο πλάνο κτλ κτλ έχει πάει μες τη μέση της μπάρας σαν σπυράκι.
στο xfce θυμάμαι είχε επιλογή που το ξήλωνες, εδώ πως το βγάζω;

edit: το πρόβλημα επιλύθηκε εγκαθιστώντας το mateconf-editor στη συνέχεια το τρέχουμε και στο μενού πηγαίνουμε στο /apps/marco/general
και αλλάζουμε το button_layout σε close,minimize,maximize:


3) οι γραμματοσειρές δεν εμφανίζονται όπως στα 10.10...

edit: Αν κάνουμε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας>Αλλαγή παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας>Γραμματοσειρές>Λεπτομέρειες και επιλέξουμε στο νέο παράθυρο που θ' ανοίξει εξομάλυνση (πάνω): subpixel και εξομάλυνση (κάτω): Ελαφρύ το πρόβλημα διορθώνεται.
Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει και γιατί συμβαίνει αυτό, πάντως στο 10.10 ήταν άλλες οι επιλογές...

τα προβλήματα 2 και 3 φαίνονται στην εικόνα


4) όπως επίσης παρατήρησα ότι ο διαχειριστής αρχείων δεν είναι πάντα ο ίδιος.

όταν πχ ανοίγω κάτι απο την επιφάνεια εργασίας ανοίγει με Caja

όταν ανοίγω κάτι από το δεύτερο μενου(τοποθεσίες) είναι μαύρο επειδή είναι ο Ναυτίλος

τι συμβαίνει;


edit: έχοντας ορίσει το caja ως προεπιλεγμένο δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα
παρόλα αυτά ψάχνω να δω πως μπορώ να ορίσω τον Ναυτίλο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα


5) επίσης οι χώροι εργασίας δεν παρουσιάζουν συνέχεια μεταξύ τους, υπάρχει καμιά αιτία γι αυτό;


edit: αυτό λύνεται, αν εγκαταστήσουμε compiz
(Μετά από εγκατάσταση compiz στο maté, χρειάζεται να ρυθμίσουμε ξανά τις συντομεύσεις πληκτρολογίου)

6) με τα προγράμματα που λόγω χρήσης στο unity βρίσκονται δυο φορές τι κάνω;

πχ
Ανάλυση χρήσης δίσκου (baobab), Παρακολούθηση αρχείων καταγραφών, παρακολούθηση συστήματος, Διαχειριστής συμπιεσμένων αρχείων(file roller), Εφαρμογή προβολής εγγράφων, εφαρμογή προβολής εικόνων,




edit: κατεβάζοντας το mozo (υπάρχει στο synaptic) μπορούμε να επιλέξουμε να φαίνονται μόνο όσα προγράμματα θέλουμε εμείς στο menu :clap:

7) ο κάδος από την επιφάνεια εργασίας πως βγαίνει;

edit: στο mateconf-editor,υπάρχει αυτή η επιλογή στο /apps/caja/desktop/