Δημοσιεύτηκε: 20 Μάιος 2015, 06:55
από abramis
προχθές έβαλα ubuntu mate 15.04 στο νετβοοκ μου και είδα τρελή διαφορά στην απόκριση του σε σχέση με το βαρύ Unity ακόμη και με ενεργοποιημένο το compiz σαν window manager. ακομή και στο κλείσιμο του νετβοοκ έχω μείνει άναυδος, κλείνει σε 3 δευτερόλεπτα στην κυριολεξία, πιο γρήγορα απ' το desktop μου. ένα θετικό που εντόπισα επίσης είναι ότι κρατάει την φωτεινότητα που χα στην οθόνη απ' την προηγούμενη φορά που το χα ανοιχτό. εκεί όμως που χαλάστηκα είναι εδώ http://news.softpedia.com/news/Ubuntu-M ... 1615.shtml . πριν από αυτό είχε ανακοινωθεί το παραπάνω ότι θα βγει και το καναν οι developers του mate-desktop επειδή "ακούν" τους χρήστες. πολύ ενθαρρυντικό λέω... και αμέσως μετά βγαίνει κιόλας την επόμενη μέρα! το βάζω όλο χαρά και διαπιστώνω ότι το mutter window manager είναι καραbugαρισμένο... ποιο το νόημα να βγάζεις ένα ppa που δεν δουλεύει; ας το ενσωμάτωναν στο επόμενο mate 1.10. γτ εδώ βάλαν 2 επιλογές ακόμη σε ένα tool του mate, δεν ήταν κάτι αυτόνομο. δεν καταλαβαίνω αυτή τη προχειρότητα. όπως και να χει είμαι απόλυτα ευχαριστημένος κατά τ' άλλα.