Δημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2016, 20:38
από dim459
OK, μου φαίνεται ότι ψάχνεις ότι εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ, χεχχχε...
Λοιπόν για την εφαρμογή πας System settings->Driver manager.
Απ' ότι βλέπω όμως δεν λειτουργεί, μένει διαρκώς στο "collecting information" και υπάρχει και σχετικό bug.
Αν οπωσδήποτε θέλεις να σου προτείνει το σύστημα κάποιον driver, δες ένα workaround εδώ :
http://askubuntu.com/questions/761429/kubuntu-16-04-driver-mananger-broken
Προσωπικώς με nvidia θα έβαζα τον κλειστό οδηγό (υποθέτω θα δοκίμαζα πρώτα τον 361, δεν ξέρω ποια κάρτα έχεις).
Βεβαιώσου ότι ξέρεις να τον αφαιρέσεις από κονσόλα, αν κάτι δεν πάει καλά και δεν έχεις εικόνα, οπότε θα χρειαστείς να σκοτώσεις το γραφικό περιβάλλον για να τον βγάλεις, πχ κάτι σαν :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get remove --purge nvidia*


Off topic:
Εντάξει, αν και το έχω ξαναγράψει, θα την πω την κακία μου, δεν μπορώ...
Τα τελευταία χρόνια, μόλις πρωτοκυκλοφορεί το ubuntu και ειδικώς το kubuntu, έχει κάτι από living on the wild side.
Όλο αυτό το thread μάλλον δεν θα υπήρχε σε linux mint...
Και για να εξηγούμαι, το θέμα με τις προεπισκοπήσεις δεν είναι καινούριο, απ' ότι διάβαζα υπάρχει ήδη από την 15.10.
Ομοίως και το θέμα με την έλλειψη εικονιδίων στον dolphin όταν τον τρέχεις σαν root με kdesudo dolphin.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι θέματα μεγάλης σημασίας ή προτεραιότητας, αλλά είναι ελαφρώς άκομψο να "αμολάς" μια lts με προβλήματα γνωστά εδώ και μήνες, ειδικά όταν όπως φαίνεται από τα παραπάνω οι λύσεις και τα απαραίτητα πακέτα υπάρχουν.