Δημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2017, 14:14
από kostass
Καλημέρα, πρόσφατα αγόρασα από Cosmodata ένα HP Compaq DC7900 SFF (Refurbish) με τα παρακάτω στοιχεία και εγκατέστησα Ubuntu 16.04 mate:
1. Ubuntu 16.04 xenial 4.4.0-62-generic 32bit (el_GR.UTF-8, MATE mate), Ubuntu 4.4.0-31-generic
2. Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 3909 MiB ‖ Hewlett-Packard 3031h - HP Compaq dc7900 Small Form Factor
3. nVidia GT218 [GeForce 210] [10de:0a65] {nvidia}
5 enp0s25: Intel 82567LM-3 Gigabit Network Connection [8086:10de] (rev 02)
Η χρήση του είναι κυρίως ως media player. Το έχω συνδέσει στην TV με HDMI καλώδιο, και έχω ενεργοποιήσει τους drivers της nvidia.
Τα προβληματάκια που αντιμετωπίζω είναι τα παρακάτω:
1. Μεγάλη καθυστέρηση εκκίνησης του συστήματος και εμφάνιση του παρακάτω μηνύματος

και μια εικόνα από το GParted:

2. Επαναλαμβανόμενα μηνύματα σφάλματος με τα παρακάτω αποτελέσματα:


3. Πολλές φορές στο kodi, όταν θέλω να το κλείσω και πατάω ''έξοδος'' το πρόγραμμα παγώνει και η μόνη επιλογή μου μετά από αρκετή ώρα είναι να κλείσω το pc από το power.
4. Έχω αναφέρει και εδώ ένα πρόβλημα εμφάνισης μεγέθους γραμματοσειρών, αλλά το γράφω και εδώ για να είναι συγκεντρωμένα σ' ένα post.
Αλλάζω το μέγεθος των γραμματοσειρών για να μπορώ να βλέπω στην TV με τον παρακάτω τρόπο:

Μ' αυτά τα μεγέθη γραμματοσειρών είμαι ικανοποιημένος εκτός από τον chromium που όλα είναι τεράστια
α. Εικόνα από Firefox:

β. Εικόνα από Chromium:

Πολλές φορές μετά από επανεκκίνηση το μέγεθος των παραπάνω γραμματοσειρών επανέρχεται σε μικρότερο και αναγκάζομαι κάθε φορά να το αλλάζω σε 18.
Αυτά προς το παρών, ελπίζω με την βοήθειά σας να τα διορθώσω...
Ευχαριστώ