Δημοσιεύτηκε: 21 Ιουν 2014, 15:25
από fkol k4
George Pantelis έγραψε:Θα μπορέσω όμως να το δουλεύω για αρκετό καιρό αν δεν έχω καμμία διάθεση να μελετήσω το πώς δουλεύει; Θα

Πιθανότατα ναι.
Θα κάνεις τις ενημερώσεις σου και απλά θα συνεχίσει να λειτουργεί. Ενίοτε κάποια νέα έκδοση από κάτι που θα εγκαταστήσεις θα έχει κάποιο bug, κάποτε αυτό θα διορθωθεί και αυτό είναι.
Στο δικό μου αυτό γίνεται, το έστησα μια φορά και δεν έχει χρειαστεί τίποτα, όπως και το Ubuntu.
George Pantelis έγραψε:Αυτό εννοούσα "το Arch είναι σχολείο". ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να ασχολούμαι και να γνωρίζω, δεν έχω άλλη επιλογή....Λάθος αντίληψη;

Εγώ από τη μέρα που το έβαλα, μόνο ενημερώσεις έχω κάνει, δεν έχω «ασχοληθεί» με τίποτα.

Αυτό που ισχύει είναι πως αν θέλεις να κάνεις ένα πράγμα, μαθαίνεις αυτό το πράγμα. Αν είναι διαφορετικός ο τρόπος στο Arch από ότι στο Ubuntu, τότε του ρίχνεις μια ματιά.

Για τα περισσότερα πράγματα ο τρόπος είναι ίδιος. Όλα διανομές είναι.

Έχουν έναν πυρήνα Linux, κάποιο Linux σύστημα αρχείων, ένα περιβάλλον εργασίας ή έναν window manager, τις ίδιες εφαρμογές, έχουν τα binaries στο /usr τις ρυθμίσεις στο /etc και τους χρήστες στο /home, τα βασικά αρχεία ρυθμίσεων είναι τα ίδια (fstab, sudoers, hosts, grub), χρησιμοποιούν κάποιο shell (bash, dash, ksh, σιγά τη διαφορά) και πάει λέγοντας.