Δημοσιεύτηκε: 27 Δεκ 2010, 21:13
από malos
Είπες ότι κόλλησες στην if.
Να υποθέσω ότι ενδιαφέρθηκες να το κάνεις μόνος σου;

Να σου πω γιατί ρωτάω !
Αν είναι κάτι που το βιάζεσαι ... ας είναι καλοδεχούμενο ένα έτοιμο scriptάκι από κάποιον γνώστη.

Αν όμως το θες μεν ... αλλά όχι και τόσο γρήγορα ... και σου αρέσει λίγο το παιχνίδι (ομαδικό) .. ας βάλεις φρένο λίγο στο νήμα και ας το γράψουμε ομαδικά όσοι είμαστε στο επίπεδο του "θέλουμε να μάθουμε"

Αν ισχύει το δεύτερο ...
Εγώ βρήκα μέχρι στιγμής (τώρα δηλαδή με ένα γρήγορο ψάξιμο) την συνθήκη if [ -f αρχείο_στον_τρέχοντα φάκελο ] και ασχολείται αν υπάρχει το αρχείο όπως το έγραψες.
Μάλλον θα μπορείς να βάλεις και διαδρομή ολόκληρη (δεν το είδα). Η παράμετρος -f μάλλον θα βγαίνει από τη λέξη file (όχι για να δεις ότι μου έχου μείνει μερικά κύταρα ... ).

Δηλαδή το scriptάκι αυτό

Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/bash
if [ -f ένα_αρχείο_σου ]
then
echo yparxei!
else
echo oxi, den yparxei
fi


άμα το τρέξεις θα καταλάβεις.

Μένει να βρούμε πως είναι γραμένη η πληροφορία στο συμβολικό δεσμό και μετά (νομίζω) να κάνουμε κάτι σαν
Κώδικας: Επιλογή όλων
metavliti_mas=H_pliroforia_pou_vrikame_apo_Link
και μετά κάτι σαν
rm $H_pliroforia_pou_vrikame_apo_Link


Πάω τώρα να φτιάξω έναν τέτοιο δεσμό για να τον μελετήσω μετά πως είναι φτιαγμένος.

Αυτά ! Τι λες;


Επεξεργασία Ουπς ! Πρόλαβε και απάντησε ο Σίμος. Ευτυχώς δεν ήρθε κανένα έτοιμο script.
@Σίμο πάντως εγώ το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον (φαίνεται πιστεύω από το post μου).
Αλλά από την παρατήρησή σου πήγε το μυαλό και στο κακόβουλο. Αλλά στην περίπτωση του φίλου μας δεν νομίζω ! Αλλά τι λέω μωρέ ; !!! Δεν είπες τίποτα τέτοιο εσύ. Εμένα πήγε το μυαλό μου. Sorry !!!