Δημοσιεύτηκε: 07 Μάιος 2015, 23:18
από malos
Στέφανε εγκρίνω την προσπάθειά σου. Πράγματι τα σκριπτάκια μπορούν να είναι όλη σου η κομπιουτερική καθηνερινότητα. Τα κάνεις και εκτελέσιμα, τους βάζεις και τα εικονίδια που ταιριάζουν, τα μαζεύεις όπου σε βολεύει και κλικ! Κάνεις τις δουλειές που θες. Κι εγώ ήθελα να μάθω και υπάρχουν όπως βλέπεις οι πηγές. Μην τεμπελιάσεις σαν κι εμένα. Εμένα με έφαγε και το ότι απαντούν εδώ στο φόρουμ! Πόσες ιδέες είχα και ρώταγα ... και τελικά κατέληγα να μου έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ το σκριπτ που ήθελα. Ίσως βέβαια και η ανταμοιβή τους να ήταν ο πειραματισμός για δική τους άσκηση. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι ο καθένας μας. Πάντως έχω γεμίσει την κάτω μπάρα στην οθόνη μου με διάφορα που βλέπουν όλα στο φάκελο "Σενάρια" στον προσωπικό μου φάκελο. Τι γρήγορη μετάφραση (βολική για μένα που έχω θέμα με τα πολλά κλικ και το εύρος οθόνης που πρέπει να ψάξει το μάτι) με το παραθυράκι του zenity, τι τηλεόρασή - ράδιο, τι μετατροπείς αρχείων εικόνας, ήχου, βίντεο, εφαρμογούλα για γρήγορο sms σε κάποιο κινητό, εφαρμογάκι παρακολούθησης του χώρου μου και αποστολής sms και βίντεο όπου κι αν βρίσκομαι με το κατέγραψε η κάμερα, άνοιγμα κλείσιμο μικροφώνου πολλά ακόμα.
Ότι τρελή ιδέα έχεις μπορείς να την πραγματοποιήσεις και να σου είναι πολύ χρήσιμη.
Αυτήν την άτιμη τη sed θα ήθελα να ξέρω αλλά είπαμε.... τεμπελιά.

Στέφανε διάβασε.