Δημοσιεύτηκε: 09 Μάιος 2015, 00:52
από malos
Ηλία μου σ' ευχαριστώ. Η εφαρμογούλα qtcosmos που είχε γραφτει σε python ήταν φοεβερή. Τσακ μπαμ έστελνες μήνυμα από το pc σου
πράγμα βολικό για μένα που σιχτιρίζω όταν πατάω τα πλήκτρα του κινητού. Σήμερα πλέον έχουν αλλάξει το λογισμικό στο mycosmos
(Αναβάθμιση και καλά) και το εφαρμογάκι αχρηστεύτηκε. Πλέον το κάνω μέσω otenet μια και με σκριπτάκι που χρησιμοποιεί το zenity

Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/sh
kinito=$(zenity  --entry --text="Αριθμός κινητού")
keimeno=$(zenity --entry --text="Κείμενο ")


/home/pal/pysmssend-master/pysmssendcmd -a "otenet" -u "ΤΟ-ΟΝΟΜΑ-ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ-ΜΟΥ-ΣΤΟ-connX" -p "Ο-ΚΩΔΙΚΟΣ-ΜΟΥ" -n $kinito "$keimeno"


Το κόνεξ που έχω εγώ της οτενέτ δίνει 5 δωρεάν μηνύματα την ημέρα. Παλιά δίνανε 20 οι φραγκοφονιάδες! Έχει βέβαια σελίδα στο tools.otenet.gr γι αυτή τη δουλειά. Εγώ αποφεύγω τα λογκίν και όλη τη διαδικασία με αυτό το σκριπτάκι.

Stefanos έγραψε:Wow....!!! Κατι μου λεει οτι κανεις priests (παπαδες). Απο που ξεκινησες για ολα αυτα ?


Όχι βρε! Τι παπάδες; Πολύ θα το θελα (παίζεις με τον πόνο μου μπαγάσα). Δεν είδες που λέω ότι μπαίνω να ρωτήσω και να με καθοδηγήσουν να το δημιουργήσω το σενάριο (για να μάθω κιόλας) αλλά τελικά τα παιδιά καταλήγουν να μου το έχουν γράψει αυτοί.
Το καλό με μένα είναι απλά ότι έχω ιδέες κι ότι ξέρω τι θα μου χρειαστεί συγκεκριμένα. Έχω μια ιδέα με τι να το κάνω και τελικά είτε μόνος μου πιο σπάνια είτε με λίγη βοήθεια το φτιάχνω.

Σκέψου κάποια ιδέα. Κάτι που θα ήθελες να κάνεις άμεσα χωρίς να ψάχνεις για προγράμματα τεράστια.