Δημοσιεύτηκε: 13 Ιούλ 2010, 11:26
από linuxovios
Στη δικιά μου περίπτωση όλα κύλησαν πολύ εύκολα και η γυναίκα μου χρησιμοποιεί ubuntu και στο desktop της και στο laptop. Όντας εκπαιδευτικός σε μεγάλο ιδιωτικό σχολείο, ερχόταν σπίτι με μολυσμένα στικάκια τα οποία έκαναν πρώτα κουλουβάχατα το desktop της και έπειτα το laptop της. Αφού έχασα πολλές ώρες για να γίνει ο απαραίτητος καθαρισμός (στο δε laptop η κατάσταση δεν παλευόταν και έγινε format), της έβαλα ubuntu. Της εξήγησα τι είναι και της έδειξα πώς να σβήνει εύκολα και απλά τα περίεργα "autorun" και "exe" στα μολυσμένα στικάκια.

Κατά δεύτερον, της εξήγησα ότι τα μισά κομμάτια που κατέβαζε μέσω limewire (mp3) ήταν στην πραγματικότητα malware τα οποία μέσω του media player των windows μόλυναν το σύστημά της. Η λύση ήταν και πάλι το Ubuntu.

Πλέον χρησιμοποιεί ubuntu στο 70% του χρόνου που κάθεται στον υπολογιστή. Δυστυχώς δεν μπορεί να πετάξει εντελώς τα win διότι μέρος της δουλειάς της απαιτεί την αποστολή και λήψη πολύπλοκων doc αρχείων (σε ms office 2007), τα οποία δεν ανοίγουν σωστά από open office. Κατά συνέπεια η καθόλου χρήση των windows δεν είναι εφικτή. Έχει συνειδητοποιήσει πάντως πώς οτιδήποτε περιλαμβάνει internet και ασφάλεια, πρέπει να γίνεται μέσα από ubuntu. To σερφάρισμα, το downloading, το web-banking, όλα τα κάνει από ubuntu και μπαίνει στα windows μόνο όταν χρειάζεται να επεξεργαστεί κάτι στο office.

Ειδικά με τις τελευταίες εκδόσεις (10.04) που χωρίς κόπο μπορείς να βάλεις όμορφα wallpapers (χωρίς να τρέχεις σε gnome-look.org) και γενικά είναι πιο όμορφες, έχει ξετρελαθεί.

Εγώ πλέον έχω γλιτώσει άπειρες ώρες από το καθάρισμα μολυσμένων win partitions :-)