Δημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2009, 20:20
από kaingeo
Εγώ θα ήθελα πολύ να συμμετέχω στην προσπάθεια αυτή. Νομίζω ότι πρέπει να θέσουμε όμως ορισμένους περιορισμούς στο εγχείρημα, ώστε να έχει περισσότερη ουσία και να μην πετάει στα σύννεφα:

Οι ιδέες που θα παρουσιαστούν από εδώ και κάτω νομίζω ότι πρέπει να λαμβάνουν υπ όψην τους το:

1. Χρήμα (πρέπει να μπορούν να υλοποιούνται με λίγα ή καθόλου χρήματα)
2. Να μπορούν να χρησιμοποιούνται εύκολα και από άλλες ομάδες παγκόσμια (πχ αν φτιάξουμε μια αφίσα να την διαθέτουμε σε 2 εκδόσεις 1.Με ελληνικά γράμματα και 2. Χωρίς καθόλου γράμματα. Αυτό για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από άλλες ομάδες να βάλουν το κείμενο στην γλώσσα τους)
3. Να διατίθενται με ελεύθερες άδειες (αυτό εννοείται)
4. Να μην χρειάζεται πάρα πολύ δουλειά (γιατί μάλλον θα μείνει στην μέση)

Βασικά αυτά... ελπίζω να συμφωνείτε, αν πείτε την άποψη σας

Λέω λοιπόν την πρώτη ιδέα:

Το όνομα του wireless μου είναι (του ssid): "Nai re Ubuntu!" κατά το τρομερό σύνθημα των παοκτζήδων "Ναι ρε Πάοκ". Νομίζω ότι είναι μια καλή κίνηση κοινοτικού μαρκετινγκ. Μπορούμε να βάλουμε "www.ubuntu.com" ή http://www.ubuntu-gr.org". Εγώ προτιμώ το Ναι ρε Ubuntu, γιατί έχει αγωνιστικό χαρακτήρα (Ubutnue το κόμμα σου λαέ) και γιατί θα κάνει τον άλλο να ψάξει να δει τι είναι το Ubuntu. Το καλό είναι ότι φαίνεται 24 ώρες το 24ωρο στην γειτονιά μας! Επόμενος;