Δημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2009, 12:11
από c7p
* Χρειάζονται χρήματα για να γίνει κάτι τέτοιο ή είναι εντελώς δωρεάν;

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν παλιό υπολογιστή για αυτήν την δουλειά (φορτώνουμε linux και μετά κάνουμε και εγκατάσταση το icecast το ρυθμίζουμε κτλ ). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο server που θα ανεβάζει μουσική πρέπει να έχει σύνδεση με αρκετά Mbps upload.
Π.χ εαν κάνουμε stream σε μορφή ogg στα με σταθερό bitrate στα 64 kbits (ακούγεται καθαρά ο ήχος) θέλουμε 1Mbps ανα 12-15 άτομα περίπου (θεωρητικά 15).
Η δουλεία μπορεί να γίνει αρκετά καλά δωρεάν. Φυσικά υπάρχουν και λύσεις επί πληρωμής .

* Μπορούμε να το προγραμματίσουμε να παίζει συγκεκριμένη μουσική ανά ώρες; Π.χ. το πρωί να παίζει αυτά τα τραγούδια, το μεσημέρι αυτά και πάει λέγοντας.

Δεν το έχω ψάξει αλλά πιστεύω με απλά μαθηματικά μπορούμε να το κανονίσουμε αυτό. Έχουμε και την δυνατότητα shufflας.

* Εκεί που είπες για live, δηλαδή θα μπορούμε να κάνουμε κανονικά ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο κτλ.;

Ναι , θα μπορούμε να κάνουμε ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο και νομίζω πως μπορούμε και να συνδεθούμε 2-3 άτομα μέσω voip για να γίνει εκπομπή
(δες review για τις ικανότητες του idjc απο softpedia)

* Υπάρχει κάποιο όριο στους χρήστες που θα μπορούν να ακούνε το ραδιόφωνο;

Μπορούμε να θέσουμε ένα όριο εμείς , αλλά νομίζω το μόνο όριο μας θα είναι η σύνδεσή μας...

* Στον server υπάρχει κάποιο όριο χωρητικότητας για τα τραγούδια που θα βάλουμε;

Το όριο θα είναι η χωρητικότητα του δίσκου...