Δημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2009, 12:34
από filippos.xf
c7p έγραψε:Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν παλιό υπολογιστή για αυτήν την δουλειά (φορτώνουμε linux και μετά κάνουμε και εγκατάσταση το icecast το ρυθμίζουμε κτλ ). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο server που θα ανεβάζει μουσική πρέπει να έχει σύνδεση με αρκετά Mbps upload.
Π.χ εαν κάνουμε stream σε μορφή ogg στα με σταθερό bitrate στα 64 kbits (ακούγεται καθαρά ο ήχος) θέλουμε 1Mbps ανα 12-15 άτομα περίπου (θεωρητικά 15).
Η δουλεία μπορεί να γίνει αρκετά καλά δωρεάν. Φυσικά υπάρχουν και λύσεις επί πληρωμής .

Ωραία, αφού μπορεί να γίνει αρκετά καλά δωρεάν ας το κάνουμε έτσι... αλλά ποιος θα είναι αυτός ο παλιός υπολογιστής στον οποίο θα γίνει όλη η προσπάθεια;

c7p έγραψε:Δεν το έχω ψάξει αλλά πιστεύω με απλά μαθηματικά μπορούμε να το κανονίσουμε αυτό. Έχουμε και την δυνατότητα shufflας.

Η αλυσίδα ίντερνετ καφέ InSpot έχει δικό της ραδιόφωνο, δούλεψα παλιά σε 2 καταστήματα. Το ραδιόφωνο είναι στο διαδίκτυο και για παράδειγμα κάθε μέρα σχεδόν τα πρωινά έπαιζε χαλαρή μουσική. Δεν νομίζω τα πρωινά να είναι ότι καλύτερο κάποιος να ακούει Metal, βέβαια είναι ανάλογα και με τις προτιμήσεις αλλά το ραδιόφωνο δεν θα είναι μόνο για αυτούς που ακούνε χιπ χοπ ή για αυτούς που ακούνε μεταλ κτλ. καταλαβαίνεις. Οπότε πρέπει να το προσέξουμε αυτό.

c7p έγραψε:Ναι , θα μπορούμε να κάνουμε ζωντανές εκπομπές με μικρόφωνο και νομίζω πως μπορούμε και να συνδεθούμε 2-3 άτομα μέσω voip για να γίνει εκπομπή
(δες review για τις ικανότητες του idjc απο softpedia)

Ωραία, οπότε όποιος θέλει να συμμετέχει σε κάποια εκπομπή ας ενημερώσει εδώ σε αυτό το θέμα. Θα το κοιτάξουμε και αυτό το κομμάτι ακόμα καλύτερα στην πορεία.

c7p έγραψε:Μπορούμε να θέσουμε ένα όριο εμείς , αλλά νομίζω το μόνο όριο μας θα είναι η σύνδεσή μας...

Νομίζω το καλύτερο είναι όσα άτομα και αν θέλουν να μπορούν να ακούσουν το ραδιόφωνο της κοινότητας. Εκτός αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, δεν ξέρω.

c7p έγραψε:Το όριο θα είναι η χωρητικότητα του δίσκου...

Ελπίζω να μην έχει πολύ μικρή χωρητικότητα τότε ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή. :P