Δημοσιεύτηκε: 21 Αύγ 2009, 13:44
από c7p
@filipposΕμένα μου αρέσει πιο πολύ το http://blip.tv/ , καλό και το dialymotion. Προσφέρει αρκετά καλά χαρακτηριστικά και το έχω δει να δουλεύει πολύ καλά με το Miro (το linuxjournal blip χρησιμοποιεί για το tech tip)
Επίσης εκείνο ήταν πρόχειρο όπως το είπες, δεν έκανα καμία διόρθωση έχω και να το μορφοποιήσω, απλώς το έδειξα για να μην μείνει το φυλλάδιο στο πολύ γενικό. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι το linux δεν είναι γνωστό... Πρέπει να ενημερώσουμε τον κόσμο όχι μόνο μέσω ηλ. μέσων αλλά περισσότερο μέσω φυσικών.

Λέω να κάνεις εσύ το κανάλι στο blip.tv αν θέλεις και να περάσεις ότι βίντεο έχουμε στο YouTube... όλα βασικά.
Μετά σε αυτό το κανάλι στο blip.tv θα ανεβάσουμε και τα υπόλοιπα βίντεο που έχουν διάρκεια πάνω από 10 λεπτά και δεν μπορούμε να τα βάλουμε στο YouTube λόγο κόφτη στα 10 λεπτά. Σιγά σιγά καταλαβαίνεις ότι αυτό το κανάλι θα έχει τα πάντα ανεξάρτητα από διάρκεια ή κατηγορία (εκπαιδευτικό, διαφημιστικό κτλ.). Έτσι θα έχουμε το κανάλι στο YouTube, το κανάλι στο blip.tv και το κανάλι στο Miro, η ουσία όμως ποια είναι; Στο κανάλι που έχουμε στο Miro αν κάνεις το blip άλλαξε του το RSS, αντικατέστησε το με αυτό του blip... δηλαδή το κανάλι μας στο Miro να τροφοδοτήτε από το blip που θα έχει τα πάντα και μεγάλα βίντεο. Αν δεν γίνεται αυτό τότε σβήσε το κανάλι που έχουμε από το Miro και κάνε ένα καινούργιο με το RSS από το blip, αυτή είναι η γνώμη μου.

:thumbup: και εγώ έτσι το σκέφτηκα

Λογικά θα προσθέσουμε στο μέλλον βίντεο απο κάποιες συναντήσεις μας ;) ή κάποια fests κτλ.

Σίγουρα απο το κανάλι του youtube μπορεί κάποιος να διαλέξει τι θέλεια να δει (είναι όλα τέλεια τακτοποιημένα )
Το μεγάλο θέμα εδώ είναι , θέμα διαχείρησεις του καναλιού του miro και του youtube. Kαλό θα ήταν να είχαμε ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ κανάλι στο miro.
Δυστυχώς ,απο ότι ξέρω , δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε το youtube-miro με τον blip-miro κανάλι (έκανα θέμα όμως για σιγουριά).

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σε ένα συμπιεσμένο αρχείο όλα τα βίντεο που έχω σχετικά με το Ubuntu, δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να περάσεις τα βίντεο από το κανάλι της κοινότητας στο YouTube στο blip και εκτός από αυτά να ανεβάζουμε και άλλα πάνω από 10 λεπτά. Γίνεται;

Δεν ξέρω , μάλλον όχι. Aνέβασε όλα τα βίντεο αν δεν σου είναι κόπος.

Περιμένω να ακούσω και άλλες γνώμες σχετικά με το θέμα, για να δούμε τι θα γίνει ...