Δημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2009, 21:41
από stavrosLinux
simosx έγραψε:
Nisok έγραψε:
jennie έγραψε:Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)
Off topic:
Εντάξει τώρα, δεν είσαι σωστή...
Γιατί ρατσιστικά? Είναι λίγο βαριά λέξη.
Πλάκα κάναμε όπως κάνετε και μεταξύ σας όταν μας λέτε ότι δεν καθαρίζουμε και δεν ξέρουμε που είναι τα καθαρά και που τα βρώμικα ... :D :D


Είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο αυτά τα συνεχόμενα «ταπεινωτικά» σχόλια/πειράγματα κατά των γυναικών, ότι δεν ξέρουν από πληροφορική, τεχνολογία κτλ.
Τέτοιου είδους σχόλια βλέπει κανείς κατά γυναικών όλων των ηλικιών, και είναι ένας από τους βασικούς λόγους που έχουμε τόσο λίγες γυναίκες στην πληροφορική.
Νομίζω ότι είναι φανερό στο σημείο αυτό ότι θεωρώ τέτοια σχόλια μπαγιάτικα (hopefully no offense Nisok, et al) και επιβλαβή στο φόρουμ.

Ως φόρουμ, θέλουμε να έχουμε ένα θετικό περιβάλλον για να είμαστε σε θέση να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη.
Για το θέμα της προώθησης linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας, μια μη-τεχνολογική τεχνική είναι απλά να κατανοήσουμε ότι αυτού του είδους τα πειράγματα είναι από τις πιο σημαντικές πηγές του προβλήματος και να μην τα επαναλαμβάνουμε.


μπα, το θέμα ξεκίνησε ως χιουμοριστικό και τα σχόλια ήταν σε αυτό το επίπεδο και όχι ταπεινωτικά, ίσα- ίσα όλοι θέλουμε και γυναίκες στη πληροφορική, όχι όμως ντε και καλά με το ζόρι. ;)