Δημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2009, 13:54
από bullgr
Για να γίνω πιο κατανοητός για το φυλλάδιο που προτείνω και γιατί πρέπει να εκτυπωθεί σε τυπογραφείο:
-Είναι φυλλάδιο τρίπτυχο, δηλαδή διπλώνει στα 3 και η μορφή του είναι περισσότερο εταιρική και επαγγελματική...
-Η εκτύπωση σε τυπογραφείο είναι μονόδρομος σε φυλλάδια τρίπτυχα, καθώς εκτός της εκτύπωσης, το φυλλάδιο μπαίνει και σε διπλωτική μηχανή από την οποία παραλαμβάνεται το φυλλάδιο έτοιμο διπλωμένο...
-Το τρίπτυχο φυλλάδιο είναι βασανιστικό να γίνει σε απλό εκτυπωτή, λόγω του ότι θα πρέπει να διπλωθεί με το χέρι, και όταν μιλάμε για μεγάλη ποσότητα, καταλαβαίνετε ότι δεν είναι εφικτό να γίνει...

Άρα δεν έχει νόημα να το κάνω για να βρίσκεται έτσι απλώς, καθώς όταν κάποιος θα χρειαστεί ένα φυλλάδιο για μια εκδήλωση, θα προτιμήσει τα μονόφυλλα τα οποία είναι πολύ εύκολα να γίνουν με έναν κοινό εκτυπωτή... Το τρίπτυχο φυλλάδιο είναι ΜΟΝΟ για τυπογραφείο...

Βέβαια θα μου πει κανείς "γιατί τρίπτυχο και όχι μονόφυλλο;"... Επειδή το τρίπτυχο δείχνει πιο σοβαρό και πιο επαγγελματικό, απ' ότι το μονόφυλλο... Πάρτε για παράδειγμα όταν δίνετε σε κάποιον γνωστό σας το εταιρικό cd της canonical, πως είναι η αντίδρασή του, και όταν δίνετε μια κόπια δική σας... Η εντύπωση που δίνετε με το εταιρικό cd της canonical δεν συγκρίνεται με την κόπια...

Καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι πολύ δύσκολο να οργανωθεί το θέμα της εκτύπωσης για τους λόγους που προανέφερε ο @fillipos... Αλλά επειδή έχω απογοητευτεί ήδη με τα cd wallet που έφτιαχνα (viewtopic.php?f=34&t=475), γιατί εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι ο καθένας τύπωνε ότι ήθελε για την εκδήλωσή του, δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια, δηλαδή ο κόπος μου να πάει στράφι... Δεν είναι ότι φοβάμαι τη δουλειά, αλλά θέλω η δουλειά που θα κάνω να πιάσει τόπο, και όπως προείπα το τρίπτυχο φυλλάδιο δεν γίνεται να εκτυπωθεί σε κοινό εκτυπωτή λόγω της διαδικασίας του διπλώματος, με αποτέλεσμα εάν δεν πάει τυπογραφείο, να είναι άχρηστο...