Δημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2009, 00:33
από filippos.xf
sokoban4ever έγραψε:Πιστεύω πως μιλάω λογικά και πιστεύω επίσης ότι αυτό το θέμα δεν θα έχει ποτέ τελειωμό υπό τις γνωστές προϋποθέσεις και μας τρώει τον πολύτιμο χρόνο...
Αυτά :P

Μωρέ λογικά μιλάς, απλά είναι επίσης λογικό το ότι δεν χρειάζεται να περιμένουμε να αναφερθούν σε αυτό το νήμα τώρα νέες ιδέες (αν και καλοδεχούμενες). Μου αρέσει πολύ να βρίσκω ιδέες & έχω να βρω κι άλλες στο μέλλον για οτιδήποτε με ενδιαφέρει, τις ιδέες που θα βρω στο μέλλον όμως δεν μπορώ να της αναφέρω τώρα γιατί πολύ απλά δεν μου ήρθαν ακόμα. :P Αυτό το λέω γιατί προφανώς στο μέλλον μπορούν να βρεθούν νέες ιδέες στις οποίες τα χρήματα μπορούν να συμβάλουν. Εφόσον επίσημα πάντα λέμε ότι ως κοινότητα πρέπει να προσέχουμε τι κάνουμε, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει τέτοια σύγχυση, άγχος κτλ. Για όσους αισθάνονται ότι χαραμίζουν πολύτιμο χρόνο, απλά να πω ότι όποιος θέλει συμμετέχει στο θέμα.

Πιστεύετε ότι μέχρι στιγμής αυτό το νήμα δεν προσέφερε τίποτα; Φυσικά και προσέφερε, αναφέρθηκαν αρκετές γνώμες, πληροφορίες και λεπτομέρειες. Η θεωρία και οι πράξεις πηγαίνουν πακέτο, ναι μεν καταντάει βαρετό το να μιλάμε πάντα θεωρητικά και να μην κάνουμε τίποτα, από την άλλη όμως δεν μπορούμε να κάνουμε και πράξεις απερίσκεπτα.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το χρήμα καλώς ή κακώς όμως υπάρχει το οικονομικό σύστημα. Βλέπω ότι πολλές φορές για να αποφύγουμε τα "δύσκολα" απλοποιούμε τα πράγματα. Αναφέρθηκε ότι πολύ απλά για να υλοποιήσουμε όσα θέλουμε χρειάζεται να συμμετέχουν τα μέλη απλά. Ναι εντάξει, το ότι χρειάζεται να συμμετέχουν τα μέλη της κοινότητας είναι αυτονόητο. Είμαστε μια κοινότητα και η κοινότητα αποτελείτε από τα μέλη της, δίχως τα μέλη της δεν υπάρχει κοινότητα, δίχως συμμετοχή δεν υπάρχουν δραστηριότητες. Δυστυχώς το οικονομικό σύστημα υπάρχει όμως δυστυχώς, με τον αέρα δεν τρώμε και τα χρήματα είναι το μέσο. Πλέων τα πάντα σχεδόν αξίζουν, έχουν ένα κόστος.

Φυσικά και θέλουμε να καταφέρνουμε τα πάντα δίχως την συμβολή χρημάτων, πιστεύω ότι γίνεται να καταφέρεις κάποια πράγματα δίχως την συμβολή χρημάτων. Προφανώς όμως ο Apopas όταν ανέφερε την αρχική του ιδέα για τα χρήματα, δεν είπε ότι δίχως χρήματα δεν μπορούμε να καταφέρουμε τίποτα, απλά με τα χρήματα θα μπορούσαμε να καταφέρουμε τις όποιες κινήσεις ακόμα καλύτερα. Δεν είπε κανένας ότι είναι αναγκαστικό το να δώσουν όλα τα μέλη χρήματα και ούτε καθορίστηκε ποσό, ο καθένας ότι θέλει θα δίνει φυσικά και αν θέλει θα δώσει.

Για εμένα κουβέντες όπως "τα χρήματα δυσκολεύουν τα πράγματα" και "τα χρήματα φέρνουν γκρίνιες" κτλ. δεν υπάρχουν καν. Αυτά δεν αποτρέπουν κανέναν από τίποτα, από εμάς εξαρτάται το τι θα καταφέρουμε. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε με ένα ή δύο ποστ μαγικά πράγματα.