Δημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2014, 16:36
από xXx
Έχετε δίκιο, ήθελα να πω Launcher... και όχι dash! (Μεγάλη σύγχυση...)
Ώπως καταλαβαίνετε δεν έλαβα μέρος περαιτέρω στην κουβέντα, γιατί ακόμη προσπαθώ να ανακτήσω τα δεδομένα του 160GB σκληρού δίσκου.
Να αναφέρω πως κατάφερα να πάρω τα περισσότερα δεδομένα μου πίσω (~20GB χάθηκαν μόνο...) αλλά η δουλειά που έχει τώρα είναι απίστευτη,
καθώς τα ονόματα των αρχείων έχουν καταστραφεί σε μεγάλο βαθμό. Ευτυχώς που κρατούσα md5sums από τα περισσότερα αρχεία μου, και έτσι
είμαι σίγουρος πως ότι παίρνω πίσω είναι αναλλοίωτο.
Για το πρόβλημα τώρα...
Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα στις άλλες εγκαταστάσεις Ubuntu 14.04.1 που έχω σε άλλα διαμερίσματα και σε άλλα μηχανήματα.
Προφανώς είναι κάτι που προήλθε από κάποιον συνδυασμό προγραμμάτων που έχω περάσει. Όπως έχω πει πιό πριν, το μόνο έξτρα αποθετήριο
που έχει η συγκεκριμένη εγκατάσταση είναι αυτό του MKNToolnix του Moritz Bunkus.
Τα περισσότερα στικάκια μου δεν μου δίνουν "ασφαλή αφαίρεση" στον Launcher, οπότε κάνω απλά "Εξαγωγή".
Νόμιζα πως η "ασφαλής αφαίρεση" δεν είχε πρόβλημα, αλλά δυστυχώς κατάφερα να αναπαράξω το πρόβλημα και με αυτήν (στην συγκεκριμένη
εγκατάσταση που αναφέρομαι, μεταφέροντας τον δίσκο σε άλλη μητρική Asrock ConRoe1333-D667 R1.0).
Οπότε το πρόβλημα είναι στο λογισμικό και σίγουρα όχι στο υλικό.
Η συγκεκριμένη εγκατάσταση (όλος ο δίσκος Ubuntu 14.04.1 32bit) αυτή τη στιγμή είναι σε μία μητρική Asrock E350M1/USB3 και συνεχίζει να
έχει το πρόβλημα. Δυστυχώς δεν είμαι κοντά στο μηχάνημα πλέον, αλλά θα το διατηρήσω ως έχει για περαιτέρω ανάλυση του προβλήματος.
Επίσης δεν πήρα (χαζομάρα μου) μηνύματα σφαλμάτων μαζί μου, και μηνύματα πυρήνα κατά την εξαγωγή των δίσκων.
Θυμάμαι να έχω δει μήνυμα σφάλματος κατά την εκκίνηση σχετικό με το testdisk, αλλά νομίζω ότι το πρόγραμμα αυτό (testdisk) το πέρασα
μετά την εμφάνιση του προβλήματος κατά την προσπάθεια ανάκτησης των δεδομένων μου (χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος γι' αυτό).
Δηλαδή, ίσως να έχω περάσει το testdisk πιό πριν (τα περνάω συνήθως αυτά για να υπάρχουν...) και να ευθύνεται αυτό.
Ελπίζω να μην αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο.