Δημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2014, 15:00
από koleygr
fkol k4 έγραψε:
koleygr έγραψε:Για αρχή θα ψάξω τι ακριβώς είναι το vcs

VCS=Version Control System. Είναι το λογισμικό που σου επιτρέπει να διαχειρίζεσαι τον κώδικά σου (να κρατάς εκδόσεις, να ξεχωρίζεις τμήματα/branches κτλ). Το πιο διαδεδομένο αυτή τη στιγμή είναι το Git (αυτό που χρησιμοποιεί το Github). To Ubuntu χρησιμοποιεί το Bazaar μέσω του https://launchpad.net.


Να σαι καλά... αυτό φαντάστηκα κι εγώ τωρα που το έψαχνα... Αν και τα προγράμματα που φτιάχνω εγώ δε θα σηκώνουν βελτιωση στα επόμενα 100 χρονια... Τόσο καλά :)

fkol k4 έγραψε:
koleygr έγραψε:Θέλω site που να υποστιρίζει από μόνο του τα donates

Δεν ορκίζομαι κιόλας, αλλά έχω την εντύπωση πως η λειτουργία Donate συνηθως προσφέρεται ως plugin σε κάποιο CMS όπως wordpress κτλ. Αυτό σημαίνει πως μάλλον θα πρέπει να έχεις κάποια δική σου σελίδα στην οποία θα μπορείς να εγκαταστήσεις το Donate plugin.
Το Github (τουλάχιστον στον δωρεάν λογαριασμό) δεν προσφέρει τέτοια δυνατότητα.


Ευχαριστώ... θα το κοιτάξω... μαλλον πως θα φτιάξω κανενα blogspot ή google site

fkol k4 έγραψε:
koleygr έγραψε:2) Ξέρει κανείς τι πρεπει να κανω για να μην εχω προβλήματα με την εφορια λογω των πιθανων μικρων δωρεων?

Μάλλον είσαι υπεραισιόδοξος όσον αφορά αυτό το θέμα. Βάλε κανονικά τις δωρεές σου στη δήλωσή σου (υπάρχει σχετικό πεδίο για έσοδα μέσω διαδικτύου), πόσο μεγάλο νομίζεις πως θα είναι το ποσό; 20€; 30; Εξάλλου, αν καταφέρεις να μαζέψεις αρκετά, είναι δίκαιο το να φορολογηθείς.


Δεν είναι θεμα αισιοδοξίας... Δεν περιμενω πολλά πραγματα ... για να μην πω πως δεν περιμενω τιποτα...
Απλώς φοβαμαι μην μπλεξω με μια δωρεα των 10 ευρω στην οποία δεν εχω βαλει φορο στο κουμπι του paypal και
με κλεισουν μεσα. Τη νομιμη διαδικασια εψαχνα γιατι ρωτησα στην εφορια της περιοχης μου τι πρεπει να κανω για να εχω δωρεα
σε δωρεαν βιβλιο μεσω ιντερνετ και μου λεγαν πως θελω να κανω αυτο που κανει το αμαζον και να μην πληρωνω ή πως
πρεπει να ανοιξω ΤΕΒΕ ως συγγραφεας και εκδοτης κλπ...

Ψαχνω απλως μηπως πριν μου κανουν καποια μικρη δωρεα θα επρεπε να εχω παρει καποια μετρα για να μη μπλεξω με τους γραφειοκρατες που μας τυρανανε