Δημοσιεύτηκε: 07 Σεπ 2015, 03:26
από geekerman
Παιδια θελω να αρχισω σιγα σιγα να φτιαχνω δικα μου scripts κι μου χουν γεννηθει μερικες αποριες.Πρωτον,μεσα απο το script μου πως καλω αλλα προγραμματακια του υπο?Π.χ οταν καλεσα το xwinwrap η το google earth απλα με το ονομα τους,χωρις διαδρομες κλπ ετρεξε.Οταν παλι προσπαθησα να καλεσω το xwinwrap.sh που ετρεξα εγω,δεν εγινε τιποτα.Πρεπει το δευτερο να το καλω με ολη του την διαδρομη κι αν ναι τι ειναι αυτο που το διαχωριζει απο τα προηγουμενα κι πρεπει να το καλω ετσι?Το ιδιο συμβαινει και με τα μη εκτελεσιμα αρχεια?Πρεπει δηλαδη να τα καλω με την διαδρομη τους?Δευτερον,απο ποιον καταλογο τρεχουν τα scriptakia μου κι εχει καποια σημασια αυτο?Τριτον,η γλωσσα των scripts ειναι δομημενη με την εννοια οτι μπορω να προσθεσω στον κωδικα μου και εντολες τυπου while for και switch?Eπισης ειναι γλωσσα ελευθερης μορφης?Τεταρτον,τα script σε τι διαφερουν απο τα προγραμματα που ναι γραμμενα πχ σε java η c++?Ας πουμε java και javascript ειναι διαφορετικες γιατι κανουν διαφορετικα πραγματα?Σας επρηξα το ξερω.... :wave: