Δημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2012, 21:42
από Holyshock
Fkol k4 έχεις δίκιο για τον τονισμό δεν το έβαλα επίτιδες απλά μου ξέφυγε την ώρα που έγραφα κείμενο και σε άλλα σημεία μου έχουν ξεφύγει τόνοι ή και ορθογραφικά λάθη. Συγνώμη για την παρανόηση.

Εγώ είμαι ένας μέσος χρήστης του linux και απλά εξέφρασα την προοπτική μου σε κάποια θέματα που τα βλέπω σαν απλός χρήστης. Προφανώς και αντιλαμανομαι την όλη ελευθερία που μου παρέχει το ΕΛ/ΛΑΚ γι αυτό και δουλεύω μόνο με linux. Απλά νομίζω ότι σε κάποια θέματα η τόση ελευθερία ίσως αργεί να φέρει εξελήξεις σε κάποια άλλα το ότι βγαίνουν συνεχώς διανομές ενώ υπάρχουν ήδη κάποιες που κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους, ενω απ την άλλη υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας με drivers με συσκευές που ίσως είναι και πιο συμαντικά απο μία ακόμα διανομή που είναι based σε μία ήδη υπάρχουσα.

Εγώ προσωπικά έχω πήσει αρκετούς απο το περιβάλλον μου στο να μεταπηδίσουν σε λίνουξ αυτό που πέρνω όμως σαν feedback είναι η αντίδραση ''φοβερό, σώθηκα, δεν το περίμενα να είναι τόσο καλά''...αλλά.. δεν μπορώ να κάνω πχ την ηχογράφηση μου που μπορώ να κάνω με το protools ή με το cubase οπότε πρέπει να κρατήσω ακόμα τα windows γιατί τα αντίστοιχα προγράμματα στα λίνουξ είτε δεν υπάρχουν είτε είναι τόσο δίσχρηστα που ο επαγγελματίας που θέλει να κάνει τη δουλειά του σε ένα συγκεκριμενο χρονικό διάστημα αναγκάζεται να μένει στα windows.

Η ελευθερια που προσφέρει το λίνουξ θεωρώ πώς είναι κάτι πολύ παραπάνω απο το ότι απλά το έχεις τσάμπα, απλά είναι κάτι που με ενοχλεί να το ακούω όταν κάποιος προσπαθεί να πήσει κάποιον που δεν έχει λίνουξ και θέλει να το το περάσει σαν την ιδέα του δωρεάν. Στην κοινότητα του λίνουξ είμαι σίγουρος πώς υπάρχει πολύς ταλαντούχος κόσμος που θα μπορούσε να κάνει φοβερά αλλά θα ήθελε να ''αμοίβεται'' ώστε να παρουσιάσει ενα πρόγραμμα επαγγελματικού επιπέδου μια λύση που θα μπορεί να την πάρει ενας επαγγελματιας και να κάνει την δουλειά του, αν το έκανε όμως είναι σίγουρο ότι θα έτρωγε πολύ κράξιμο απο μεγάλο μέρος της κοινότητας μόνο και μόνο επείδη υπάρχει η ιδεά οτι ελέυθερο λογισμικό=δωρεάν λογισμικό.