Δημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2012, 19:01
από Holyshock
Συμφωνώ σε αυτά που λές και τα γνωρίζω γι αυτό είμαι εδώ. Δεν λέω οτι η διαφορερικότητα είναι κακή, πρέπει να υπάρχει διαφορετική άποψη απο τον καθένα μας. Εγώ απλά παραθέτω κάποιους προβληματισμούς μου σχετικά με την εμπειρία μου στο κόσμο αυτό και είναι τα πρώτα στοιχεία που με δυσκόλεψαν στην αρχή όταν ξεκινούσα να γνωρίζω τα λινουξ αλλά νομιζω τα πάντα στον κόσμο έχουν πέρα απο πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ή στοιχεία που θέλουν βελτίωση.

Ο Steve jobs καλά έκανε και το έλεγε αυτό που έλεγε γιατι ήξερε να κάνει πολύ καλά κάτι και αυτο ήταν να δημιουργεί ανάγκες στον κόσμο. Προφανώς όλος ο κόσμος μπορούσε να ζεί με ενα απλό mp3 stick και να ακούει μουσική έρχεται λοιπον η apple και σου δημιουργεί μια ανάγκη να πληρώνεις κάτι πολύ πιο ακριβά για κάτι λίγο καλύτερο ποιοτίκα αλλά που θα σου δίνει κάτι και αυτο ήταν το status αλλά και πολλά άλλα...

Εμέις απο την άλλη έχουμε σαν κοινότητα τη δύναμη και το δικάιωμα να πούμε στην εκάστοτε διανόμη ότι αυτό δεν μάς αρέσει και εκείνο καλό είναι αλλά θέλει λίγο βελτιώση. Δεν θα έχανε η κοινότητα τη δύναμη η την ελευθερία της αν ας πούμε είχαμε μέρικες λιγότερες διανομές και απο την άλλη είχαμε μεγαλήτερη συμβατήτα με συσκευές και προφανώς αυτό δεν μπορούν να το κάνουν όλοι στην κοινότητα ο καθένας με τον τρόπο του συνησφέρει είτε με το να φτίαχνει λογισμικό, είτε με το να στηρίζει αυτούς που το φτιάχνουν είτε με το να το διαδίδουν σε κοινό που δεν έχει γνωρίσει το linux.