Δημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2013, 21:22
από M.Jackson
Είμαι σε μια φάση που θέλω να δημιουργήσω ένα πρόγραμμα για την επίλυση ενός καθημερινού μου προβλήματος, γράφω ένα πρόγραμμα στην γλώσσα python το οποίο κάνει backup ένα φάκελο με παραμέτρους το source directory και destination directory, το πρόγραμμα κάνει για κάθε αρχείο md5sum για να ελέγξει αν η αντιγραφή έγινε με επιτυχία και δεν υπήρξε κάποια απώλεια. Δεν βρήκα κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή την δουλεία εύκολα και απλά, δηλαδή με md5sum check.

Το πρόγραμμα αρχικά θα είναι σε command-line interface αλλά μετά μπορούμε να το κάνουμε και GUI, ο κώδικα θα τρέχει σε όλα τα σημαντικά λειτουργικά συστήματα, χωρίς κάποια αλλαγή. Θα κάνει κανονικό backup από ένα directory και όλα του τα sub-directories, ενώ επιπλέον θα υπάρχει ένα αρχείο κειμένου μέσα στο φάκελο με την ημερομηνία/ώρα του backup καθώς και το αποτέλεσμα του md5sum, αλλά θα υπάρχει και η επιλογή δημιουργίας συμπιεσμένου αρχείο αντί κανονικού φακέλου.

Αυτό θα είναι ένα από τα αρκετά προγράμματα που φτιάχνω για την επίλυση καθημερινού προβλήματος αλλά το πρώτο στην γλώσσα python και το πρώτο που θα το δώσω δημόσια, και θα ήθελα να το κάνω ΕΛΛΑΚ. Γιαυτό το λόγο θα ήθελα κάποιες πληροφορίες και την διαδικασία.
Ευχαριστώ.