Δημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2014, 20:18
από fkol k4
Είναι αρκετά δύσκολο να αξιολογήσεις μια τέτοια απόφαση.

Ήταν σωστή η απόφαση του ιδρύματος Mozilla να επιτρέψει περιεχόμενο DRM;
Δεν ξέρω, μάλλον το ορθόν ή όχι της απόφασης αυτής εξαρτάται από το σε ποιο αποτέλεσμα στοχεύει το Mozilla foundation.
Αν ο σκοπός είναι η επιβίωση, τότε μάλλον ναι, πιθανώς η απόφαση είναι σωστή. Όπως φαίνεται και από τα υπόλοιπα στοιχεία, μάλλον δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές.

Άρα το Mozilla foundation πήρε τη σωστή απόφαση;
Δεν ξέρω, σίγουρα πήρε την απόφαση που δεν μου αρέσει εμένα.

Δεν έχω φυσικά την απαίτηση από το Mozilla foundation να παραμείνει πιστό σε μια ιδέα και ας χαθεί (αν και ενίοτε υπάρχει κόσμος που το κάνει και αυτό).
Έτσι όμως, ο Firefox γίνεται πλέον ένα προϊόν όπως και τα υπόλοιπα και κρίνεται απλώς βάση των προσφερόμενων υπηρεσιών. Για παράδειγμα, εμένα από τώρα και στο εξής θα πρέπει να με πείθει πως είναι καλύτερος από τον Google Chrome και δεν θα τον χρησιμοποιώ «επειδή είναι ο Firefox». Και ο ανταγωνισμός έχει ήδη αποκτήσει προβάδισμα σε πάρα πολλά σημεία.

Δεν λέω, είναι πιθανό πως η υλοποίηση του DRM στον Firefox θα είναι η πιο προσεγμένη όσον αφορά την προστασία της ιδιωτικότητας και όλα τα άλλα που απασχολούν από εχθές το διαδίκτυο.
Το πρόβλημα όμως δεν είναι η υλοποίηση, αλλά το ίδιο το DRM.

Για χρόνια το Flash είχε αιχμάλωτο το διαδίκτυο. Και τώρα που μετά από τόσες προσπάθειες (και ας μη γελιόμαστε, μπροστάρηδες σε αυτό δεν ήταν το Mozilla foundation αλλά ο Steve Jobs και η Apple όσο και αν χαλάει κάποιους αυτό) επιτέλους το διαδίκτυο αρχίζει να ελευθερώνεται από αυτό, επιστρέφει κάτι ανάλογο, αλλά με πολύ χειρότερη μορφή.

Το DRM είναι ό,τι πιο αισχρό έχει εφευρεθεί όσον αφορά το εμπόριο, ηλεκτρονικό ή μη.
Είναι ένας τρόπος να πληρώνεις χωρίς ουσιαστικά να μπορείς να αγοράσεις και από το Mozilla foundation θα προτιμούσα μια καμπάνια του τύπου «μη χρηματοδοτείτε το χτίσιμο της φυλακής σας» παρά μια υλοποίηση του τύπου «με εμάς η χρηματοδότηση του χτισίματος της φυλακής σας γίνεται με σεβασμό στον καταναλωτή».

Τέλος πάντων, δικό τους το καρπούζι δικό τους και το μαχαίρι, το μέλλον θα δείξει.
Έτσι κι αλλιώς ολόκληρο το Mozilla foundation περνάει δύσκολους καιρούς.
Μια οι αντιδράσεις για τον CEO, μια το νέο UI, τώρα πάλι με την υποστήριξη DRM περιεχομένου...
Όλα τα πράγματα έχουν ένα τέλος και ίσως αυτό να είναι ένα σημάδι των καιρών για το Mozilla foundation.

Ψήφισα «Όχι» γιατί κρίνω πως μακροπρόθεσμα η απόφαση αυτή θα βλάψει το Mozilla foundation περισσότερο από ότι το να έχανε το 30% των αμερικανών χρηστών.