Δημοσιεύτηκε: 16 Μάιος 2014, 21:11
από Learner
fkol k4 έγραψε:Έτσι όμως, ο Firefox γίνεται πλέον ένα προϊόν όπως και τα υπόλοιπα και κρίνεται απλώς βάση των προσφερόμενων υπηρεσιών. Για παράδειγμα, εμένα από τώρα και στο εξής θα πρέπει να με πείθει πως είναι καλύτερος από τον Google Chrome και δεν θα τον χρησιμοποιώ «επειδή είναι ο Firefox».

Πολύ σωστή σκέψη αυτή. Όντως.
Αν και εντάξει, σε σχέση με τον Chrome έχει το πλεονέκτημα του open source , αλλά αν εμπορευματοποιηθεί, τότε η σκέψη σου ισχύει.

fkol k4 έγραψε:Για χρόνια το Flash είχε αιχμάλωτο το διαδίκτυο. Και τώρα που μετά από τόσες προσπάθειες (και ας μη γελιόμαστε, μπροστάρηδες σε αυτό δεν ήταν το Mozilla foundation αλλά ο Steve Jobs και η Apple όσο και αν χαλάει κάποιους αυτό) επιτέλους το διαδίκτυο αρχίζει να ελευθερώνεται από αυτό, επιστρέφει κάτι ανάλογο, αλλά με πολύ χειρότερη μορφή.

Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό. Ναι, η Apple ήταν πρωτοπόρα όταν αρνήθηκε κατηγορηματικά τον Flash Player της Adobe. Ωστόσο, ήταν η Apple.
Ξέρεις τι σκέφτομαι ; Οκ, το Mozilla Foundation λέει όχι. Μετά; Δεν είναι η Apple έτσι; Δηλαδή, καλύτερα δεν είναι να μείνεις «ζωντανός» και να συνεχίσεις να «μάχεσαι», από το να «πας άπατος;» Γιατί πιστεύω (όπως μάλλον και οι ίδιοι πιστεύουν) κάτι τέτοιο θα γινόταν αν λέγανε όχι.
Τώρα αφήνουν την επιλογή στον χρήστη, να επιλέξει την (όπως πολύ σωστά είπες) φυλακή του ή όχι.
Τέλος πάντων, ο χρόνος θα δείξει. Όλα εξαρτώνται από τους χρήστες, έτσι δεν είναι;

fkol k4 έγραψε:Έτσι κι αλλιώς ολόκληρο το Mozilla foundation περνάει δύσκολους καιρούς.
Μια οι αντιδράσεις για τον CEO, μια το νέο UI, τώρα πάλι με την υποστήριξη DRM περιεχομένου..

Όντως, όλα μαζεμένα γίνανε :problem: