Δημοσιεύτηκε: 31 Ιούλ 2014, 12:13
από purplexed
Γεια χαρά σε όλη την παρέα των Ελληνόφονων χρηστών Ubuntu Linux.

Είμαι σχετικά νέος στον κόσμο του Linux, αν και έχω περάσει και από παλαιότερες εκδόσεις, δυστυχώς δίχως επιτυχία. Αυτό έγινε κυρίως λόγω χρήσης προγραμμάτων τα οποία είναι κατασκευασμένα για Windows κατά κόρον, και είναι πολύ δύσκολο να τρέξουν κανονικά σε διανομές Linux (προγράμματα που απαιτούν βαρυά χρήση της κάρτας γραφικών, όπως Lumion, Unity3D, 3ds Max κτλ.). Τέλος πάντων, έχοντας περάσει από 10.10 και κάθε έκδοση και μετά για δοκιμές, αποφάσισα στην να εγκαταστήσω για μόνιμη χρήση το ubuntu Linux 14.04(.1 πλέον).

Το θέμα το άνοιξα με σκοπό να συζητηθεί λιγάκι το μέλλον των διανομών linux για τον μέσο χρήστη. Αφορμη μου ήταν η παρακάτω συζήτηση με εκπρόσωπο της Dell:

Εικόνα

Η Dell θεωρείται ένας από τους "συμμάχους" του Ubuntu, όπως διαφημίζεται τουλάχιστον και από τις 2 εταιρίες. Από την πλευρά της, η Dell για να πάρει αυτό τον πραγματικά τιμητικό κι αξιέπαινο τίτλο (δεν το λέω ειρωνικά, κατ' εμέ είναι μεγάλο θέμα να είσαι συνεργάτης του μεγαλύτερου Linux distro παγκοσμίως), υποστηρίζει την Ubuntu βγάζοντας μια έκδοση ενός laptop (δεν το αναφέρω εδώ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) με προεγκατεστημένα το ubuntu 12.04. Μια, και θεωρείσαι διαφημιζόμενος συνεργάτης.
Από την άλλη, όπως φαίνεται από την ανταλλαγή μηνυμάτων με τον εκπρόσωπο, καταργεί το δικαίωμα επιστροφής της άδειας των Windows, βάζοντας δικούς τους όρους όταν αγοράζεις έναν φορητό υπολογιστή (Για όποιον δεν γνωρίζει, τα Windows σου αναφέρουν πριν συμφωνήσεις με τους όρους χρήσης, το λεγόμενο EULA, να απαρνηθείς την χρήση τους, και να επιστρέψεις την άδεια χρήσης στον πωλητή και να πάρεις μια μικρή επιστροφή χρημάτων πίσω). Επιπλέον, η εταιρία δεν παρέχει την εγγύηση που δικαιούται ο αγοραστής, αν ο τελευταίος αλλάξει το λογισμικό.

Τα τελευταία, θα πει κάποιος, είναι δικαιώματα της εταιρίας. Σου πουλάει έναν φορητό υπολογιστή, με αυτούς τους όρους, και δεν είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις. Αλλά μπορεί να θεωρείται αυτός ο κατασκευαστής, και κάθε τέτοιος κατασκευαστής, συνεργάτης των Ubuntu ή οποιαδήποτε άλλης διανομής; Πως γίνεται πουλώντας ένα laptop με προεγκατεστημένο αυτό το λειτουργικό, αλλά αθετώντας πόσα άλλα δικαιώματα (ακόμα και για την εγγύηση, θα μπορούσε να την παρέχει έστω μόνο για το hardware, άρα άλλο ένα δικαίωμα καταργείται) να θεωρείσαι συνεργάτης;

Προσωπικά μου φαίνεται ξεκάθαρα μια στρατηγική marketing για την εν λόγω εταιρία. Αλλά πως γίνεται η Ubuntu σαν εταιρία και οι χρήστες σαν φιλοσοφία να το δέχονται, και τι μπορεί να γίνει για αυτό;

Αυτές είναι οι σκέψεις μου, ελπίζω να μην κούρασα.
Καλώς σας βρήκα!! :D