Δημοσιεύτηκε: 02 Αύγ 2014, 18:47
από George Pantelis
purplexed έγραψε:George Pantelis ίσως να τον έθεσα αρκετά ψηλά τον αμανέ των χρηστών linux, αλλά ίσως έτσι πρέπει να τεθεί προκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη χρήση από τους end users.

Η αλήθεια είναι ότι πολύ μικρό ποσοστό των χρηστών παγκόσμια ενδιαφέρεται για ψάξιμο και open source. Ο καταναλωτής έχει μάθει την εύκολη λύση, τα δοκιμασμένα μεγάλα ονόματα, την βολή του. Windows λοιπόν. Και για τους "μουράτους" OSX. Με πλήρη τεχνική και λειτουργική υποστήριξη, από πληθώρα τεχνικών και καταστημάτων, πάμπολλα έτοιμα και απροβλημάτιστα προγράμματα στα ράφια και στο νετ. Πληρώνεις το κατιτίς βέβαια, αλλά βρε αδερφέ, έτσι παίζεται το παιχνίδι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Από την άλλη, το linux είναι μπελάς, θέλουν προσωπική ενασχόληση, κάποιες γνώσεις. Και εγώ αδερφέ είμαι καταναλωτής, να καταναλώσω το προϊόν θέλω, όχι να μάθω την λειτουργία του.
Μου θυμίζει την ταινία όπου ο Γιώργος Κωνσταντίνου είναι σε ένα ζαχαροπλαστείο και λιγουρεύεται ένα προφιτερόλ. Δεν ξέρει καν το όνομά του. Ο σερβιτόρος προσπαθεί να του πει γι αυτό. Οπότε η ατάκα του Κωνσταντίνου..."κοίτα, να το φάω θέλω, όχι να το μάθω"!!! :lol: