Δημοσιεύτηκε: 22 Ιαν 2010, 15:34
από ubuntunoid
digibill
Πολύ σωστά και εύστοχα τα όσα αναφέρεις αλλά επέτρεψε μου να επισημάνω 2 λάθη που κατα τη γνώμη μου κάνεις.
1o λάθος είναι οτι επιμένεις στο επαγγελματικό/φωτογραφικό κομμάτι, σωστό αλλά όχι απόλυτο για τις δυνατότητες και τις λειτουργίες τόσο του gimp όσο και του Photoshop. Θα μου πείς με τη φωτογραφία ασχολείσαι αυτό σε νοιάζει. Έλα όμως που το μεγαλύτερο κομμάτι χρηστών photoshop έκει έξω δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις. Αναφέρεις οτι προσπαθούν να σε πείσουν για τις δυνατότητες του gimp και του linux άτομα άσχετα με τη φωτογραφία ( όπως εγώ άλλωστε ). Σκέψου όμως ότι αυτά τα άτομα έχουν δει τα μάτια τους πάρα πολλά και έχουν προσπαθήσει να πείσουν άτομα κάρασχετα για τη χρήση ΕΛΛΑΚ έναντι του Photoshop. Προγράμματα raster επεξεργασίας εικόνων χρησιμοποιούν Αρχιτέκτονες, Γραφίστες, και πολλοι μα πάρα πολλοι που απλά κάνουν την πλάκα τους. Όλους αυτούς τους καλύπτει το gimp 200%. Kι όμως πολλοί απ' αυτούς δε χρησιμοποιούν gimp ή άλλο ΕΛΛΑΚ γιατί του λείπουν λέει δυνατότητες. Ασχετο αν αυτές οι δυνατότητες είναι παντελώς άχρηστες στη χρήση που κάνει αυτός σε ένα τέτοιο. Θα μου πεις οτι με τη βλακεία δε βγάζεις ποτέ άκρη, αλλά πρέπει όμως να βρεθεί ένας τρόπος να περιοριστεί, σωστα;;;
Σκοπός όσων αναφέρω είναι να σου δείξω οτι όλα όσα πολύ σωστά λες είναι μία μόνο από τις πολλές όψεις του θέματος. Οσο όμως λάθος είναι να προσπαθήσω έγω να σε πείσω για τις δυνατότητες του ΕΛΛΑΚ στη φωτογραφία, άλλο τοσο λάθος είναι να υπερθεματίζονται οι όποιες αδυναμίες σε ένα συγκεκριμένο τομέα, οδηγώντας κάποιους που πιθανον να τα διαβάσουν όλα αυτά σε αυθαίρετες γενικεύσεις.
2ο λάθος είναι οτι δεν αναφέρεις κάποια λύση ή κατευθυνση λύσης στις αδυναμίες που πολύ σωστά επισημαίνεις ( αν και το συγκεκριμένο το λες περισσότερο παράλειψη παρά λάθος ). Κοινώς τι πρέπει να γίνει για να σε καλύψει το ΕΛΛΑΚ και το λίνουξ εκεί που θέλεις. Και επίσης και πως θα γίνει αν δε βοηθήσουν την αναπτυξη του ΕΛΛΑΚ οι ενδιαφερόμενοι. Η αναγνώριση των αδυναμιών που πολύ σωστά κάνεις εσυ είναι ένα βήμα. Με τα επόμενα όμως τι γίνεται...
Η άναπτυξη του ΕΛΛΑΚ είναι υπόθεση όλων των ενδιαφερόμενων. Δεν άρκει να αναφέρουμε μόνο τις αδυναμίες αλλά πρέπει να προσπαθούμε και να τις διορθώσουμε. Αυτό σημαίνει οτι όσοι ξέρουν προγραμματισμό θα πρέπει να γράψουν και καμια γραμμή κώδικα, όσοι ενδιαφέρονται να αντικαταστήσουν τα πάνακριβα εμπορικά προγράμματα με ΕΛΛΑΚ να κάνουν και καμια μικρή δωρεά βοηθώντας την ανάπτυξη του, οι φίλοι του ΕΛΛΑΚ να βοηθούν στη διαδοσή του κ.ο.κ. και να μην τα περιμένουμε όλοι έτοιμα στο πιάτο. Αυτή είναι άλλωστε και η φιλοσοφία του ΕΛΛΑΚ. Εκτος αν θεωρούμε όλοι οτι υπάρχουν κάποιοι "δούλοι" που θα υπηρετούν αφιλοκερδώς κάθε ιδιοτροπία μας χωρίς έμεις να κάνουμε το παραμικρό.
Φιλικά πάντα
ΥΓ: Σερφάροντας στο ubuntuforums πήρε το μάτι μου μία έρευνα της Canonical για το ποιές εφαρμογές θα θέλαμε να δούμε στο software center του Lucid. Aνάμεσα τους υπήρχε και η επιλογή του Adobe Photoshop. Λέτε να έχει κάνει καμια μαγκιά ο Shuttleworth και να καταφέρει να βγάλει και να πουλήσει το Photoshop στο Ubuntu (έστω και σαν επίσημα υποστηριζόμενη από την Adobe wine version);;;; Aν είναι έτσι τοτε θα μας πιάσει όλους αδιάβαστους...
Εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες... :problem: