Δημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2010, 12:37
από MakisM1
Αpopas, μου φαινεται οτι ανοιξες θεμα που θα γεμισει πολλες σελιδες... κατι σαν το ιοι για Linux ενα πραμα να 'ουμ'.

Στη θεση σου ημουν προπερσι. Κανω σκι και ηθελα μια καμερα που να ειναι ικανη, αλλα να αντεχει και τις χαμηλες θερμοκρασιες. Ηταν η τριτη κατα σειραν αγορα ψηφιακης και το'ψαξα αρκετα. Σημειωτεον οτι επαφη (ερασιτεχνικη) με την φωτογραφια εχω για μεγαλο διαστημα (πανω απο 35 χρονια), ειχα και σκοτεινο θαλαμο για δικες μου εμφανισεις (επι εποχης φιλμ) και ακριβουτσικες (και μουσειακες πλεον) SLR.

Στην πορεια κατεληξα οτι (για τα δικα μου δεδομενα) η χρηστικοτητα της καμερας εχει αναλογο βαρος με την ποιοτητα της. Δηλαδη, προτιμω να εχω σε ενα ταξιδι, γυρω στο σπιτι, στο σκαφος, μια ποιοτικη point n shoot απο το να κουβαλαω την τσαντα με τα φωτογραφικα, SLR, φακους κλπ, γιατι στην τελικη ειτε εμενε στο ξενοδοχειο, ειτε μου επεφτε ο ωμος.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο, κατεληξα οτι στα ειδικα φορουμ, για Point n Shoot η Canon ειναι γενικα αποδεκτη ως πρωτοπορος. Εβαλα κατω τα οικονομικα μου και πηρα τελικα την Canon 960IS.

Μου εκανε τρομακτικη εντυπωση η ποιοτητα των φωτογραφιων, δεν πιστεψα ποτε οτι θα ειχε τοση ευκρινεια με ενα τοσο μικρο φακο. Εχει μεγεθος ισα με ενα πακετο τσιγαρα, και ζυγιζει λιγο παραπανω.

Μερικα δειγματα (αν και με χαμηλομενη αναλυση για να γινονται upload/download με Phtobucket)

http://www.snowclub.gr/forums/index.php ... t&p=127984