Δημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2010, 15:14
από kzlazy
Η ταπεινή μου άποψη :

Οι παράμετροί σου είναι : καλή μηχανή, πάθος με τη φωτογράφηση τοπίων, κλίμακα 400 ευρώ. Αν αυτά είναι ανελαστικά και αδιαπραγμάτευτα, τότε μη διαβάσεις παρακάτω.

Πολλές φορές οι επιθυμίες και οι στόχοι μας μεταβάλλονται με την πάροδο του χρόνου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μικρότερο συνολικό κόστος να έρχεται καμία φορά με κάπως ακριβότερη αλλά ευέλικτη λύση. Πρακτικό παράδειγμα για να μη θεωρητικολογούμε : έστω ότι παίρνεις μια πολύ καλή compact μηχανή (έρχεται όπως είναι, δεν αλλάζουν φακοί κλπ κλπ). Με την ενασχόλησή σου με τη φωτογραφία αρχίζουν να σε ενδιαφέρουν και οι macro φωτογραφίες, ή αρχίζεις scuba και θέλεις και υποβρύχιες σοβαρές φωτογραφίες ή ορειβασία και θέλεις καλύτερο εξοπλισμό ή κάνεις παιδί (πιάνεις γκόμενα κλπ, συγγνώμη δεν κοροϊδεύω αλλά δεν ξέρω την οικογενειακή κατάστασή σου) και οι στόχοι σου περιλαμβάνουν πια και καλά πορτρετα ή/και βίντεο. Τι γίνεται; Θα πάρεις άλλη; Αμέσως θέλεις και άλλα τόσα χρήματα.

Η πρότασή μου θα ήταν μια DSLR. Εχουν καλές προσφορές με kit πουπεριλαμβάνει φακό, οπότε έχεις μια αρχή, και προσθέτεις φακούς ανάλογα με τις ειδικότερες ανάγκες σου, όντας κάπως πιο ευέλικτος. Ο αντίλογος είναι αυτός με τη θηριώδη τσάντα, αλλά μην ανησυχείς : 1)αυτή φτιάχνεται σε μεγάλο βάθος χρόνου (εκτός αν είσαι πλούσιος, οπότε όμως φαντάζομαι ότι δεν θα έβαζες οροφή χρημάτων) και 2)και ρούχα έχεις πολλά. Δεν πιστεύω να τα παίρνεις όλα μαζί σε κάθε ταξίδι. Οπωσδήποτε πρέπει να δεις ο αισθητήρας να προσφέρει μεγάλη ανάλυση και μην ανησυχείς δεν χρειάζεται να είναι κανείς γκουρού, υπάρχει από full manual μέχρι full auto στην ίδια μηχανή. Αρκετά σημαντικό είναι κατά την άποψή μου να έχεις δυνατότητα για raw αρχεία (νομίζω ότι έχει κάπου ένα πολύ καλό post ο digibill για τα raw αρχεία εδώ μέσα, μπορεί και να κάνω λάθος όμως).

Εγώ; Χρησιμοποιώ canon eos. Εχει μεγάλη γκάμα μηχανών, προς τα πάνω είναι ατελείωτα χρήματα αλλά και το προς τα κάτω αν η D-550 δεν είναι πολύ έξω από τα νερά σου, τα κάνει όλα και τραβάει και HD Video (όπου σκέπτεσαι και πως θα είναι σαν να έχεις βιντεοκάμερες με διάφορους φακούς...).

Για το τελείως πρακτικό του πράγματος ιδού μια 500 με kit φακό http://www.katerelos.gr/product_info.ph ... 1d861db60a

και μια 550 με kit φακό και δυνατότητα βίντεο
http://www.katerelos.gr/product_info.ph ... 1d861db60a

Ξέρω οτι είναι πάνω από το όριο που έβαλες με το post σου, απλά είπα να συνεισφέρω στο γενικότερο προβληματισμό.