Δημοσιεύτηκε: 30 Ιουν 2010, 12:45
από MakisM1
Πολυ καλο ποστ! :clap:

Μπορειτε να δειτε και συγκριτικο τεστ των δυο (και αλλων) μηχανων που αναφερει ο digibill εδω:

http://www.dpreview.com/reviews/canons90/page14.asp

Εχω καποιες μικρες διαφωνιες με τα ανωτερω, αλλα ειναι μαλλον θεμα των δικων μου απαιτησεων/συμβιβασμων vs αυτων που επελεξε ο digibill.

α) Φωτεινοτητα φακου: Παλια, επαιξα και γω το παιχνιδι του μικροτερου f-stop δηλαδη (για την εποχη μου) αγοραζω τον πανακριβο (και γαιδουρι σε μεγεθος) f1.2, τον ευμεγεθη f1.8, τον λιγο μικροτερο και λιγο φτηνοτερο f2.0 η τον μικρο και φτηνο f2.8? Μιλαμε για σταθερο φακο 50mm.

Τελικα πληρωσα ενα 1.8 και οταν μου τον κλεψανε πηρα μεταχειρω εναν 2.8. Διαφορα; Δεν την ειδα ποτε μου, γιατι συνηθως οι συνθηκες φωτογραφιας ητα για f5.6-11.0 οποτε, δεν χρειαζομουν τον φακο στα πιο φωτεινα του. Χωρια που την εποχη εκεινη ο 1.2 ειχε περισσοτερα οπτικα σφαλματα απο τον 1,8... Επι πλεον, στις συνθηκες χαμηλου φωτισμου, εμπαινε τριποδο και χαμηλη ταχυτητα.

Συμπερασμα (δικο μου) ενας καλος φακος χρειαζεται και δεν τρελλαινομαι για τη φωτεινοτητα.

β) Ξεχνα τα Megapixel!: Σχεδον...Οταν αρχισαν να ανεβαινουν τα ΜΡ, ειχα μια Sony 1ΜΡ... Οταν ηρθε η ωρα να την αλλαξω, ψαχτηκα πολυ, εκανα δειγματα με μηχανες φιλων στα 3-5ΜΡ συγκρισεις...Κατεληξα, οτι εαν τυπωσω/δω ΟΛΗ τη φωτογραφια, και το 1ΜΡ κανει τη δουλεια. Δεν εχω τυπωσει ποτε ποστερ σε μεγεθος τοιχου...

ΑΛΛΑ...

ΑΝ δεν ειναι ολη η φωτογραφια... ας οψεται ο Αη-Φωτοσοπ (το GIMP για μας τους αιρετικους)... τοτε τα MP μετρανε και παραμετρανε. Εχει σχεδον παψει να με ενδιαφερει το zoom, το 3.6Χ ειναι υπεραρκετο, γιατι μπορω να μπω με το GIMP και να κρατησω μονο το κομματι της φωτο που με ενδιαφερει. Σε τοπια, πολλες φορες εχω 2 και 3 εκδοσεις της ιδιας περιπου φωτογραφιας, οπου με ενα καταλληλο cropping εχω διαφορετικη διαθεση και ιδεα.

Ετσι, ναι, εχουν διαφορα τα 5 απο τα 10 ΜΡ.

Τονιζω οτι αυτη η γνωμη προερχεται απο τις δικες μου προτεραιοτητες/επιλογες, ο digibill ειναι σωστος και συμφωνος με τις δικες του!

Οποτε, Apopas, βαζεις τις δικες σου προτεραιοτητες/επιλογες και αγοραζεις την καμερα που αντεχεις και θελεις.

Ειτε καλως, ειτε κακως, οι περισσοτερες καμερες ειναι 'περισσοτερες' απο το ταλεντο του χρηστη τους (κρινοντας απο την δικη μου εμπειρια και καποιων φιλων...). Οποτε... δεν παει χαμενο το... ταλεντο μας!

Καλη επιτυχια

Φιλικα

ΜακηςΜ