Δημοσιεύτηκε: 30 Ιουν 2010, 13:19
από digibill
MakisM1 έγραψε:β) Ξεχνα τα Megapixel!: Σχεδον...Οταν αρχισαν να ανεβαινουν τα ΜΡ, ειχα μια Sony 1ΜΡ... Οταν ηρθε η ωρα να την αλλαξω, ψαχτηκα πολυ, εκανα δειγματα με μηχανες φιλων στα 3-5ΜΡ συγκρισεις...Κατεληξα, οτι εαν τυπωσω/δω ΟΛΗ τη φωτογραφια, και το 1ΜΡ κανει τη δουλεια. Δεν εχω τυπωσει ποτε ποστερ σε μεγεθος τοιχου...

ΑΛΛΑ...

ΑΝ δεν ειναι ολη η φωτογραφια... ας οψεται ο Αη-Φωτοσοπ (το GIMP για μας τους αιρετικους)... τοτε τα MP μετρανε και παραμετρανε. Εχει σχεδον παψει να με ενδιαφερει το zoom, το 3.6Χ ειναι υπεραρκετο, γιατι μπορω να μπω με το GIMP και να κρατησω μονο το κομματι της φωτο που με ενδιαφερει. Σε τοπια, πολλες φορες εχω 2 και 3 εκδοσεις της ιδιας περιπου φωτογραφιας, οπου με ενα καταλληλο cropping εχω διαφορετικη διαθεση και ιδεα.


Προτιμάς την δυνατότητα για υπερβολικό κροπ, ή την καλύτερη ευκρίνεια και έλλειψη ψηφιακού θορύβου σε όλο το εύρος της εικόνας; Εντάξει, όλα τα πράγματα στην ζωή είναι υποκειμενικά, αλλά μεταξύ της εικόνας από μια turbo-x των 10ΜΡ και μιας SLR των 6ΜΡ, εγώ προτιμώ σαφώς την δεύτερη, κι ας μην έχω την ίδια δυνατότητα για κροπ....
Στην τελική μπορείς να κόψεις και να μεγενθύνεις. Ο οποιοσδήποτε αλγόριθμος μεγέθυνσης θα σου δώσει σαφέστατα καλύτερο αποτέλεσμα. Από την άλλη, αν έχεις μια εικόνα τίγκα στον ψηφιακό θόρυβο και με μειωμένη ευκρίνεια, όσο και να κόψεις ο θόρυβος και η ευκρίνεια θα παραμείνουν ίδιες. Κι αυτό δεν επιδέχεται καμία βελτίωση....