Δημοσιεύτηκε: 30 Ιουν 2010, 14:28
από digibill
MakisM1 έγραψε:Προφανως μιλαω για συγκριση παραπλησιων πραγματων... πχ της τωρινης (τριετιας) μου Canon Ixus 960 στα 12 ΜΡ με την ..πρωην μου Olympus στα 5ΜΡ.


Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα :-) , μια διευκρίνιση: ακόμη κι αυτά τα δύο που συγκρίνεις δεν είναι παραπλήσια. Αν και δεν ξέρω σε ποιά olympus αναφέρεσαι, προφανώς πρόκειται για διαφορετικές γενιές αισθητήρων και επεξεργαστών. Και ως γνωστών, κάθε μηχανή εφαρμόζει αλγορίθμους αποθορυβοποίησης στο jpg που παράγει. Συνεπώς, είναι απολύτως λογικό να βλέπεις λιγότερο θόρυβο στα 12ΜΡ της σημερινής ixus σου απ' ότι στα 5ΜΡ της olympus (+ το ότι οι compact olympus είναι γνωστές για τους θορυβώδεις αισθητήρες τους, σε αντίθεση με την canon). Αν όμως συγκρίνεις έναν σημερινό αισθητήρα μιας compact με έναν αισθητήρα ελαφρά μεγαλύτερο στα ίδια ΜΡ ή ίδιου μεγέθους με λιγότερα ΜΡ είναι σαφές το ότι υπάρχει διαφορά και στον θόρυβο και στην ευκρίνεια. Αν δε ανέβεις μέγεθος αισθητήρα, τα πράγματα είναι ακόμη πιο έντονα! Σκέψου ότι ακόμη και οι lx3/s90 έχουν σαφέστατη διαφορά στην παραγωγή θορύβου λόγω του ελάχιστα μεγαλύτερου αισθητήρα τους σε σχέση με τις υπόλοιπες κόμπακτ! (δεν βάζω μέσα την ευκρίνεια, γιατί τα οπτικά τους απέχουν κατηγορίες από τις υπόλοιπες κοινές κόμπακτ).

Τέλος πάντων, για μένα δεν είναι το νόημα στα συγκριτικά τέστ και στην ανάλυση στοιχείων, αλλά στο να μπορεί ο χρήστης να πάρει απροβλημάτιστα αυτό που θέλει. Και πιστεύω ότι ο Apopas με μιά τέτοια μηχανή θα το καταφέρει ;-)