Δημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2011, 10:00
από MakisM1
vasilisnikon έγραψε:Εγώ μόλις τώρα είδα τo thead που δημιουργήσατε και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή προσπάθεια να μαθαίνει κανείς πράγματα για την φωτογραφία. Είμαι φωτογράφος και Οφείλω να ομολογήσω πως είναι καλή ιδέα. Όμως ως λάτρης και γνώστης του αντικειμένου το μόνο που μπορώ με βεβαιότητα να πω είναι πως είναι ανέφικτο με βάση τα σημερινά ΕΛΑΚ προγράμματα που κυκλοφορούν να γίνει σωστή επεξεργασία μιας φωτογραφίας. Δεν υπάρχει για παράδειγμα κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα επεξεργασίας RAW αρχείων αντάξιο ίσως του Adobe lightroom και το GIMP όσο μπροστά και αν είναι αγωνίζεται να φτάσει την ευχρηστία του Photoshop, αλλά... χωρίς να θέλω να θίξω την όποια διανομή linux, άλλωστε και εγώ linux χρισιμοποιώ, θέλει δρόμο πολύ η όποια διανομή, για να μπορέσει κανείς να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα επεξεργασία φωτογραφίας σε linux.
Δρομος(=Χρονος) υπαρχει... δεν σκοπευουμε να τιναξουμε τα πεταλα αυριο.

Η φωτογραφια ειναι κατα κυριον λογον ταλεντο 'ματι'-->μυαλο και κατα δευτερον λογον τεχνικα μπλιμπλικια.

Οσο και να το'θελα, με μια ψηφιακη Leica και την τελευταια εκδοση του Photoshop, Ansel Adams δεν γινομαι... :cry:

Για καθε μηχανη με δυνατοτητες raw, υπαρχουν εκει εξω χιλιαδες που αποθηκευουν μονο σε .jpg. Αν μπορουμε να καλυψουμε αυτες τις (χιλιαδες-1), στο περιβαλλον GNU-Linux εχουμε πετυχει.

Και αν αναμεσα σ'αυτες τις χιλιαδες, ξεφυτρωσει μια ταλενταρα διεθνους βεληνεκους, μην ανησυχεις... Θα βρει το δρομο (και το χρημα) να αγορασει και τον σκληρο εξοπλισμο και το software και να αναδειχθει σε φωτογραφο, η γραφιστα αναλογο με το ταλεντο του.

Ειναι σαν να λεμε οτι αν δεν εχουμε Lamborghini Murcielago δεν μπορουμε να παμε στη Θηβα, γιατι μονο το καλυτερο μπορει να κανει την εμπειρια σωστη.

Ενταξει, υπαρχουν θεματα και τεχνικες (HDR φερ'ειπειν, που κοιταγα την προηγουμενη βδομαδα και ειναι εντυπωσιακη) που θελει raw.

Αλλα για τους περισσοτερους απο μας, η αναγκη ειναι να κανουμε crop μια αποτυχημενη συνθεση, να διορθωσουμε λιγο η πολυ το φωτισμο, αντε να παιξουμε λιγο με το photo editing. Για κατι τετοιο, μια ψηφιακη μηχανη των 100-200 € ειναι υπερ-αρκετη και δεν χρειαζομαστε ενα σπασμενο Photoshop (να τρεχει στο VBox... :lol: ).

Ας μην χανουμε την προοπτικη μας... δεν διορθωνεται με Photoshop... :roll: