Δημοσιεύτηκε: 23 Μαρ 2011, 12:30
από vasilisnikon
MakisM1 έγραψε:
vasilisnikon έγραψε:Εγώ μόλις τώρα είδα τo thead που δημιουργήσατε και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή προσπάθεια να μαθαίνει κανείς πράγματα για την φωτογραφία. Είμαι φωτογράφος και Οφείλω να ομολογήσω πως είναι καλή ιδέα. Όμως ως λάτρης και γνώστης του αντικειμένου το μόνο που μπορώ με βεβαιότητα να πω είναι πως είναι ανέφικτο με βάση τα σημερινά ΕΛΑΚ προγράμματα που κυκλοφορούν να γίνει σωστή επεξεργασία μιας φωτογραφίας. Δεν υπάρχει για παράδειγμα κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα επεξεργασίας RAW αρχείων αντάξιο ίσως του Adobe lightroom και το GIMP όσο μπροστά και αν είναι αγωνίζεται να φτάσει την ευχρηστία του Photoshop, αλλά... χωρίς να θέλω να θίξω την όποια διανομή linux, άλλωστε και εγώ linux χρισιμοποιώ, θέλει δρόμο πολύ η όποια διανομή, για να μπορέσει κανείς να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα επεξεργασία φωτογραφίας σε linux.


Δρομος(=Χρονος) υπαρχει... δεν σκοπευουμε να τιναξουμε τα πεταλα αυριο.

Ακριβώς αυτό είπα και εγώ ότι υπάρχει και χρειάζεστε μέχρι να φτάσει εκεί που πρέπει.

Η φωτογραφια ειναι κατα κυριον λογον ταλεντο 'ματι'-->μυαλο και κατα δευτερον λογον τεχνικα μπλιμπλικια.

Δεν διαφωνούμε, αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου Μπρεσόν όμως αγαπώ αυτό που κάνω και νομίζω το κάνω καλά.

Οσο και να το'θελα, με μια ψηφιακη Leica και την τελευταια εκδοση του Photoshop, Ansel Adams δεν γινομαι... :cry:

Ούτε εγώ γίνομαι. και δεν είπα πουθενά ότι το photoshop είναι πανάκεια για μια σωστή φωτογραφία.

Για καθε μηχανη με δυνατοτητες raw, υπαρχουν εκει εξω χιλιαδες που αποθηκευουν μονο σε .jpg. Αν μπορουμε να καλυψουμε αυτες τις (χιλιαδες-1), στο περιβαλλον GNU-Linux εχουμε πετυχει.

Δεν ξέρω τις γνώσεις σου, αλλά είναι σαν να μου λες πως για κάθε έναν τυφλό υπάρχουν και χιλιάδες που βλέπουν άρα ας καλύψουμε πρώτα τους βλέποντες... το σωστό είναι να καλύπτουμε ανάγκες όχι απαραίτητα με βάση τον αριθμό αλλά με βάση αυτές κάθε αυτές τις ανάγκες, εφ' όσον μιλάμε για ένα λειτουργικό σύστημα που μιλάει για το ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα .... σε κοινή γλώσσα, δωρεάν πρόσβασή σε προγράμματα... κ.ο.κ. Άλλωστε κανένας "σοβαρός" φωτογράφος δεν φωτογραφίζει σε jpg εκτός αν είναι φωτογράφος γάμων κ.ο.κ. και τον ενδιαφέρει η ποσότητα και όχι η ποιότητα.

Και αν αναμεσα σ'αυτες τις χιλιαδες, ξεφυτρωσει μια ταλενταρα διεθνους βεληνεκους, μην ανησυχεις... Θα βρει το δρομο (και το χρημα) να αγορασει και τον σκληρο εξοπλισμο και το software και να αναδειχθει σε φωτογραφο, η γραφιστα αναλογο με το ταλεντο του.

Εδώ ουδέν σχόλιο..... απλά.!

Ειναι σαν να λεμε οτι αν δεν εχουμε Lamborghini Murcielago δεν μπορουμε να παμε στη Θηβα, γιατι μονο το καλυτερο μπορει να κανει την εμπειρια σωστη.

Το θέμα δεν είναι το ΠΩΣ θα πάμε δηλαδή; φτάνει να πάμε;.... οκ... τότε την άλλη φορά που θα θες να πας κάπου 800 χλμ μακριά, πήγανε με ποδήλατο θα κάνεις την ζωή σου πολύ ποιο όμορφη δεν θα μολύνεις και το περιβάλλον.

Ενταξει, υπαρχουν θεματα και τεχνικες (HDR φερ'ειπειν, που κοιταγα την προηγουμενη βδομαδα και ειναι εντυπωσιακη) που θελει raw.

Δεν υπάρχουν θέματα και τεχνικές που θέλουν RAW και θέματα και τεχνικές που θέλουν JPEG υπάρχουν φωτογράφοι που σέβονται την δουλειά τους και φωτογραφίζουν με ποιότητα σε RAW και φωτογράφοι που δεν τους ενδιαφέρει αυτό για δικούς τους λόγους.

Αλλα για τους περισσοτερους απο μας, η αναγκη ειναι να κανουμε crop μια αποτυχημενη συνθεση, να διορθωσουμε λιγο η πολυ το φωτισμο, αντε να παιξουμε λιγο με το photo editing. Για κατι τετοιο, μια ψηφιακη μηχανη των 100-200 € ειναι υπερ-αρκετη και δεν χρειαζομαστε ενα σπασμενο Photoshop (να τρεχει στο VBox... :lol: ).

Ξεκίνησα την κουβέντα μου ποιο πάνω λέγοντας ότι είμαι φωτογράφος. Άρα δεν ανήκω στους περισσότερους που απλά κάνουν ένα crop και τους φτάνει μια μηχανή των 100-200 euro. Ως τέτοιος είπα και την γνώμη μου ότι η ΕΛΑΚ δεν καλύπτει σοβαρές ανάγκες...

Ας μην χανουμε την προοπτικη μας... δεν διορθωνεται με Photoshop... :roll:

και όμως υπάρχουν tools ΚΑΙ για αυτό στο Photoshop.


ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ είμαι και εγώ λάτρης του Linux και ειδικά της διανομής ubuntu. Δεν υπάρχει λοιπόν εμπάθεια υπάρχει όμως αντικειμενικότητα και αυτό με βάση εμπειρία.... άλλωστε ένας από τους λόγους που έχω multyboot (ακόμη) στον υπολογιστή μου είναι ότι το ubuntu δεν καλύπτει πλήρως της ανάγκες μου ως επαγγελματία. Παρόλο που κάποια στιγμή είχα μόνο την διανομή ubuntu και τίποτα άλλο προσπάθησα σκληρά επί σειρά μηνών να δουλέψω ΜΌΝΟ με αυτό αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν ποτέ ούτε σωστό, ούτε επιθυμητό.

Τέλος η ερώτηση του Tread είναι: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ; είναι μια προσωπική ερώτηση, που άπτεται προσωπικής απάντησης δεν μίλησα για ποσοστά χριστών και πόσοι θέλουν ή μπορούν.... μίλησα προσωπικά γιατί τέτοια είναι η ερώτηση... μέχρι λοιπόν να βγει κάποιο σοβαρό πρόγραμμα για σοβαρούς φωτογράφους (ασχέτως του πόσοι είναι αυτοί) ΕΓΩ δεν μπορώ να πω ότι καλύπτομαι από προγράμματα ΕΛΑΚ.