Δημοσιεύτηκε: 29 Μαρ 2011, 09:57
από vasilisnikon
MakisM1 έγραψε:Φιλε vasilisnikon,

Ευχαριστω πολυ για το ποστ σου. Οντας μια πολυ καλη επεξηγηση της οπτικης σου γωνιας, προσφερει παρα πολλα στην συζητηση.

Δεν διαφωνουμε πουθενα, ουτε υπαρχει εμπαθεια. Εχουμε εκ των πραγματων μια διαφορετικη οπτικη γωνια (εσυ εισαι επαγγελματιας φωτογραφος, εγω χομπιστας και οχι απαιτητικος, ας πουμε ανησυχος...). Ελπιζω καποια στιγμη το ΕΛ/ΛΑΚ να μας υπερκαλυψει και τους δυο. Γι'αυτο προσπαθουμε αλλωστε.

Κλεινοντας, σε πιο ελαφρυ τονο, γελασα με το παραδειγμα σου 'να πας με ποδηλατο'...

Εχω παει Βιεννη-Βουδαπεστη με ποδηλατο και ηταν μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου (στα 55 μου). Ελπιζω του χρονου να εχω και καλυτερες. :D Πανω σ'αυτο... Με πολλες φωτογραφιες!

http://www.snowclub.gr/forums/index.php ... +%F7%EB%EC


Το πρόβλημα είναι ότι όσοι ασχολούμαστε με linux ubuntu, fedora, κ.ο.κ. μιλάμε σαν "νεοφώτιστοι κομουνιστές"... γενικά παρατηρώ ότι όποιος πει κάτι αρνητικό που υπάρχει στον χώρο αντί να κοιτάξουμε συλλογικά να το διορθώσουμε ή να βρούμε από κοινού λύσεις, ορμάμε να τον "φάμε" και να τον βγάλουμε εκτός "κοινότητας"... ίσως να κάνω λάθος αλλά αυτή η αίσθηση μου δημιουργείτε κάθε φορά που πάω να πω κάτι για το οποίο οι linux-ες δεν είναι και πολύ περήφανοι. Έτσι άναψαν και τα "αίματα" αν θες, έστω και για λίγο, και σε αυτήν την συζήτηση. Το γεγονός είναι πάντως ότι ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ που θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου μέσω της διανομής ubuntu μιας και σαν λειτουργικό, όλοι ξέρουμε, ότι είναι γρήγορο ευέλικτο κ.ο.κ. έχει τις βάσεις για να δώσει ΚΑΙ σε έναν επαγγελματία αυτό που χρειάζεται... προς στιγμήν όμως είμαστε στην πηγή και δεν πίνουμε νερό.

Όσο για το Darktable ΝΑΙ είναι ένα πρόγραμμα αξιόλογο, αν και το βρήκα λίγο "σκληρό" και "απότομο" στην επεξεργασία. Όμως είναι ΌΝΤΩΣ ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή.....
η λήση που προτείνω αυτήν την στιγμή είναι photoshop Cs2 ή Cs3 με wine και ΟΧΙ την τελευταία έκδοση με κάποιον virtual machine. (δεν προσφέρει τίποτα και δουλεύει ποιο αργά.) GIMP (σαν συμπληρωματικό) και Darktable για τα RAW αρχεία μας. Είναι ένας συνδυασμός καλός και γρήγορος που μπορεί να "δουλέψει" για τον ερασιτέχνη και μέσο φωτογράφο. Αλλά Άρδην απέχει από συνδυασμό mac-os, photoshop, lightroom. που καλύπτει ποιο πολύ έναν επαγγελματία.

αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.