Δημοσιεύτηκε: 30 Μαρ 2011, 09:50
από vasilisnikon
sokoban4ever έγραψε:Εμένα η ταπεινή μου γνώμη είναι:
Αν κάποιος επαγγελματίας θέλει να κάνει γρήγορα και εύκολα την δουλειά του
χρησιμοποιόντας προγράμματα που κοστίζουν πνευματική ταρίφα χιλάδων ευρώ...
τι θα τον εμποδίσει όταν κάποιος προγραμματιστής κυκλοφορήσει ένα πρόγραμμα
που θα κάνει αυτόματα το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς του επαγγελματία
να πουλάει και αυτός πνευματική ταρίφα και όχι πραγματική εργασία
για να "βγεί" οικονομικά και να ξεχρεώσει τους μεγάλους ταρίφες

(Θέλω να γίνω ταρίφας στην θέση του ταρίφα φάση... LOL)

και βασικά έτσι γίνεται ήδη ...

Επειδή δηλαδή υπάρχουν πανάκριβα προγράμματα και μηχανήματα και επειδή υπάρχουν ευεκμετάλευτοι καταναλωτές
ανεβάζει την τιμή και ο επαγγελματίας στα κόκκινα...
και πληρώνουμε το προϊόν η υπηρεσία
πολύ ακριβότερο λόγο πνευματικών δικαιωμάτων και Ταρίφας

Αν μάθει κανείς να χρησιμοποιεί open source εργαλεία κερδίζει ( ΠΕΡΑ απο τα γνωστά) στο
ότι όταν αλλάξουν τα πράγματα δεν θα έχει εξάρτηση από τις μεγάλες εταιρείες τέρατα
(δεν θα είναι vendor locked-in )
και θα μπορεί να κάνει ο άνθρωπος την δουλειά του χωρίς το "φόρο της δεκάτης "
αλλά και χωρίς να μείνει επι ξήλου κρεμμάμενος


Αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα και τούτο διότι δεν χρεώνω στην κάθε μου δουλειά τα μηχανήματα που αγόρασα μια φορά ούτε τα προγράμματα μου, που αναβαθμίζω μια στο τόσο. Το κόστος εργασίας εξαρτάται στην δουλειά του φωτογράφου (πλέων) από άλλα πράγματα, που ούτως η άλλως είναι αναλώσιμα είτε χρησιμοποιείς δωρεάν λογισμικό είτε όχι. το χαρτί εκτύπωσης για παράδειγμα δεν κυκλοφορεί ελεύθερο στην αγορά, το αγοράζω άρα το χρεώνω... κ.ο.κ. τα υπόλοιπα αποτελούν επένδυση στον τομέα εργασίας μου.... είναι σαν να μου λες ότι ο Σουβλατζής σου χρεώνει κάθε φορά στο σουβλάκι που τρως εκτός από το ψωμάκι, την σαλάτα, της πατάτες κ.ο.κ., και το γκριλ καθώς και την μασιά που γύρισε τα σουβλάκια και τα 42 νούμερο παπούτσια εργασίας που φοράει... κάτι που ΣΑΦΩΣ δεν ισχύει.... αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει στην αγορά υπερτιμημένη αισχροκέρδεια, υπάρχει και το γνωρίζουμε, όμως δεν έχει να κάνει με το τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς στο μαγαζί σου... όσο με το τι εξοπλισμό κουβαλάς στο "κεφάλι" σου..... και πόσο το αξιοποιείς.!!!!