Δημοσιεύτηκε: 30 Μαρ 2011, 18:49
από sokoban4ever
vasilisnikon έγραψε:
Spoiler: show
Αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα και τούτο διότι δεν χρεώνω στην κάθε μου δουλειά τα μηχανήματα που αγόρασα μια φορά ούτε τα προγράμματα μου, που αναβαθμίζω μια στο τόσο. Το κόστος εργασίας εξαρτάται στην δουλειά του φωτογράφου (πλέων) από άλλα πράγματα, που ούτως η άλλως είναι αναλώσιμα είτε χρησιμοποιείς δωρεάν λογισμικό είτε όχι. το χαρτί εκτύπωσης για παράδειγμα δεν κυκλοφορεί ελεύθερο στην αγορά, το αγοράζω άρα το χρεώνω... κ.ο.κ. τα υπόλοιπα αποτελούν επένδυση στον τομέα εργασίας μου.... είναι σαν να μου λες ότι ο Σουβλατζής σου χρεώνει κάθε φορά στο σουβλάκι που τρως εκτός από το ψωμάκι, την σαλάτα, της πατάτες κ.ο.κ., και το γκριλ καθώς και την μασιά που γύρισε τα σουβλάκια και τα 42 νούμερο παπούτσια εργασίας που φοράει... κάτι που ΣΑΦΩΣ δεν ισχύει.... αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει στην αγορά υπερτιμημένη αισχροκέρδεια, υπάρχει και το γνωρίζουμε, όμως δεν έχει να κάνει με το τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς στο μαγαζί σου... όσο με το τι εξοπλισμό κουβαλάς στο "κεφάλι" σου..... και πόσο το αξιοποιείς.!!!!


Καταρχάς όπως τίποτα δεν ισχύει απόλυτα (εκτός από ότι τα πάντα είναι σχετικά κατά απόλυτο τρόπο ;))
έτσι και αυτό που είπα δεν είναι απόλυτο αλλά πιστεύω ότι έχει μια μεγάλη σχετικότητα...

Λοιπόν στο θέμα μας:
Αν το σκεφτείς , σου χρεώνει τον εξοπλισμό , έμμεσα
στην τιμή του σουβλακιού (μια και έφερες παράδειγμα αυτό το επάγγελμα)
έτσι είναι η οικονομία .
Σκέψου πχ να είσαι αγρότης και να πουλάς το λάδι σε χαμηλή τιμή '
και στα ράφια των καταστημάτων το λάδι να έχει μεγαλύτερη τιμή (σε αυτή την περίπτωση κατα πολύ)
Αυτοί που τα εισπράτουν λέγονται μεταπωλητές (και Σια...)
και παίζουν παρόμοιο ρόλο όπως και αυτούς που εισπράτουν ταρίφα από πνευματικά δικαιώματα
δηλαδή τίποτα (ρόλος εισπρακτικός )...
Λέγονται στην λαϊκή αργκό αεριτζήδες.
Τα λεφτά απο το λάδι πάνε κυρίως στους αεριτζήδες...
και ο καταναλωτής το πληρώνει ... χρυσάφι...
Έτσι δουλεύει... το σύστημα ,κακά τα ψέμματα

Επαναλαμβάνω απλούστερα

Η χρήση open source λογισμικού μπορεί και να δώσει περιθώρια κέρδους στον επαγγελματία
καθώς ( και κατ' επέκταση) και περιθώρια χαμηλώματος των τιμών
γιατί απλούστατα βγάζει ( η χρήση open source δίχως ταρίφα δηλαδή) έναν
ενδιάμεσο τζαμπατζή-μεταπωλητή από την συνδιαλλαγή μεταξύ επαγγελματία και καταναλωτή.


Υ.Γ
Φιλικά :)