Δημοσιεύτηκε: 29 Ιαν 2013, 12:30
από digibill
Μίλτος έγραψε:Απ' ότι κατάλαβα δεν επεξεργάζεται μόνο raw αλλά και άλλα φορμάτ. Επίσης κρατάει την ποιότητα της εικόνας (που είχαμε διαλέξει εμείς όταν φωτογραφίζαμε) κατά την επεξεργασία.


Εδώ δεν σε πιάνω 100% Μίλτο... Τι εννοείς ότι "κρατάει την ποιότητα της εικόνας (που είχαμε διαλέξει εμείς όταν φωτογραφίζαμε)" ; Όταν χρησιμοποιείς raw, το αρχείο περιέχει τα δεδομένα του αισθητήρα, ανεξαρτήτως των ρυθμίσεων που μπορεί εσύ να έχεις κάνει στην μηχανή (πχ film presets, φίλτρα κλπ).
Επίσης, γενικά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να χρησιμοποιείς raw converters για επεξεργασία jpg κλπ φορμά, διότι τα φορμά αυτά δεν έχουν περισσότερη πληροφορία να σου δώσουν.
Αν κάτι δεν έχεις καταλάβει σχετικά με το raw και τη χρήση του δες στο http://www.raw.gr/

Μίλτος έγραψε:Ερώτηση: Το κρατάει το σύστημά μου ή θα μου κάνει κρασαρίσματα;


Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις!
Γενικά, όσο περισσότερη επεξεργαστική ισχύ του δώσεις, τόσο το καλύτερο. Πιθανώς να σου κρασάρει περιστασιακά, αλλά πάντς γενικά νομίζω πως θα λειτουργήσει...

Μίλτος έγραψε:ΥΓ: έχεις να μου προτείνεις κάποιο πρόγραμμα να αντικαταστήσω το ACDSee που είχα στα windows;


Δες το digikam