Δημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2009, 18:26
από xqtr
PaPo έγραψε:Καλησπέρα παιδιά...

Το πρόβλημα μου σήμερα ( :lol: ) είναι το εξής:
Έχω κάτι εικόνες από ψηφιακή κάμερα και θέλω να τις κάνω slideshow ώστε να τις ανεβάσω σε blog που θέλω.

Δες εδω viewtopic.php?f=9&t=3997&start=10&hilit=slideshow+dvd δεν ειναι ακριβως αυτο που ζητας αλλα ισως και να σου αρεσει. :D

PaPo έγραψε:Το θέμα είναι ότι η εν λόγο σελίδα, δέχεται φώτο μέχρι 1,5 ΜΒ περίπου και εμένα είναι μεγαλύτερες σε μέγεθος γιατί η ψηφιακή μου μηχανή είναι 5 Mpixel. Ξεπερνάει το όριο... :cry:


Ισως υπαρχει λογος για αυτο.. :lol: Γενικα για προβολη (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ το τονιζω) εικονων στην οθονη του υπολογιστη δεν χρειαζονται να ειναι υψηλης αναλυσης. Να σκεφτεις οτι οι οθονη σου εχει αναλυση 72/96dpi ενω μια φωτογραφια για απλη εκτυπωση εχει 300dpi. Οποτε θα πρεπει να μειωσεις την αναλυση τους... δηλαδη το μεγεθος τους. Mπορεις να κανεις το slideshow σου και ετσι οπως ειναι η φωτο... απλως ειναι καπως περιττο.

PaPo έγραψε:Υπάρχει κάποιο εργαλείο/πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά; Εγώ ξέρω το picassa αλλά είναι για τα παράθυρα και με wine για ubuntu.. Να το δοκιμάσω; Κάποια σελίδα στο ίντερνετ ξέρετε άλλη;

Ευχαριστώ... :thumbup:


Το picassa υπαρχει για ubuntu εδω http://picasa.google.com/linux/thanks-deb.html