Δημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2010, 13:16
από digibill
Μεγάλο ζήτημα αυτό.....
Γενικά υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να κάνουν καλή δουλειά, αλλά στην επεξεργασία φωτογραφίας υπάρχει μία σημαντικότατη παράμετρος η οποία στο linux δεν έχει δεχτεί την δέουσα προσοχή: workflow

Το GIMP σώζει τα προσχήματα και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογο στον τομέα του. Για κάποιον που έρχεται από το Photoshop (δηλαδή την συντριπτική πλειονότητα των επαγγελματιών και σοβαρών ερασιτεχνών) το interface του είναι εντελώς άκυρο! Ωστόσο το πρόγραμμα έχει δυνατότητες, αρκεί να του αφιερώσει κανείς χρόνο για εκμάθηση...
Εμένα αυτό που μου λείπει κυρίως είναι η χρήση adjustment layers, σημαντικότατο εργαλείο τουλάχιστον για την δική μου δουλειά....

Από εκεί και πέρα μου λείπει αφάνταστα ένας σοβαρός raw converter και ότι κι αν έχω δοκιμάσει στον τομέα αυτό, απλά με απογοήτευσε ή με άφησε με μισή χαρά :shifty: Ναι, υπάρχουν ολοκληρωμένες σουίτες που κάνουν και ταξινόμηση και raw conversion, ναι υπάρχουν και εξειδικευμένοι raw converters με πιο "ειδικά" εργαλεία μετατροπής, όλα όμως πάσχουν πολύ..... Δυστυχώς όχι δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ικανό να αντικαταστήσει το Adobe Lightroom, αλλά ούτε καν ένα μικρό υποκατάστατο!

Εκεί που υπάρχει σχετικό προβάδισμα είναι σε μικρά εργαλειάκια. Ας πούμε, μου έλυσε τα χέρια το phatch, που όμοιό του δεν έχω δει σε windows. Όσον αφορά σε batch processing, τα κάνει όλα γρήγορα, βολικά και συμφέρει :D

Αν λάβουμε υπ'όψιν και το ελλιπές color management του linux, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα....
Το καλό είναι ότι υπάρχουν δυνατότητες και προοπτικές. Το κακό είναι ότι ακόμη τα όποια θετικά είναι διάσπαρτα με αποτέλεσμα και γνωστά να μην γίνονται, αλλά και να δυσκολεύουν το workflow όποιου ασχολείται σοβαρά με το θέμα.....

Ελπίζουμε πάντως :)