Δημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2010, 18:19
από digibill
Με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι σημαντικότατη μερίδα των συμμετεχόντων στην συζήτηση μάλλον δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με την φωτογραφία και πραγματικά, στο άγχος τους να υποστηρίξουν το ΕΛΛΑΚ (που όλοι μας το υποστηρίζουμε, αλλιώς δεν θα ήμασταν εδώ τώρα) λένε τρομερές αρλούμπες!
Συμπαθάτε με, αλλά με απλή παράθεση προγραμμάτων που έχουμε δει και ακούσει τα πράγματα δεν πάνε μπροστά.....

stavrosLinux έγραψε:όμως η πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι οδηγοί αγώνων, πόσοι στην ελλάδα είναι οι επαγγελματίες φωτογράφοι, 50, 100;


Φίλε Σταύρο, χρειάζεται να είμαι επαγγελματίας για να ζητώ το κάτι παραπάνω; Και δεν μιλάω για θεωρητικές απαιτήσεις του τύπου που "θέλει να τα έχει όλα" από κόμπλεξ, αλλά για καθαρά πρακτικά ζητήματα!
Όταν ας πούμε βγω έξω μια βόλτα για να φωτογραφίσω για πάρτυ μου και τραβήξω 250 φωτογραφίες (το νούμερο είναι πραγματικό, δεν είναι καθόλου τυχαίο) σε raw εννοείται, ξέρεις πόση ώρα θα κάνω για να τις "εμφανίσω" σε jpg με rawtherappee, ufraw κλπ; Το έχεις δοκιμάσει;
Εγώ ναι!
Με το lightroom θα τις εμφανίσω στον μισό χρόνο, με καλύτερες δυνατότητες και βγάζοντας και καλύτερο αποτέλεσμα!

Θα μου πεις "δε λες καλά που υπάρχει και κάποιο δωρεάν εναλλακτικό να κάνεις την δουλειά σου, μας παραπονιέσαι κιόλας;". Οχι, δεν παραπονιέμαι. ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ!
Εξάλλου, το κόστος του lightroom (~300$) για κάποιον που ασχολείται εντατικά δεν είναι απαγορευτικό. Συν το ότι η κάθε φωτογραφική μηχανή έρχεται με δικό της πρόγραμμα επεξεργασίας raw που σε μερικές περιπτώσεις κάνει καταπληκτική δουλειά.....

Καλά και άγια λοιπόν τα ΕΛΛΑΚ προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας, μπράβο στους δημιουργούς τους, αλλά ακόμη σε πρακτικό επίπεδο χρειάζεται μακρύς δρόμος! Εμφανίζονται κατά καιρούς διάφορες τεχνολογικές καινοτομίες (όπως πχ κάποιοι αλγόριθμοι demosaicisng στο rawtherapee) αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί να καταστήσει ένα πρόγραμμα αξιοποιήσιμο...
Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά λινουξ εδώ και μια 2ετία, έχω δοκιμάσει τα άπειρα και δυστυχώς στο φωτογραφικό μου workflow δεν έχω καταφέρει να αντικαταστήσω τα photoshop & lightroom. Και το εννοώ το "δυστυχώς", γιατί δεν είμαι κανένας μαζοχιστής να μπλέκω με virtual box και wine για να τρέξω τα 2 αυτά προγράμματα σε καθημερινή σχεδόν βάση!

Με το να λιβανίζουμε τις αδυναμίες του ΕΛΛΑΚ δεν πάμε παρακάτω και ούτε συνεισφέρουμε. Στάχτη στα μάτια μας ρίνχνουμε.....

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, επειδή πολλοί ρωτούν "πόσοι", εγώ προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 150 "ενεργούς ερασιτέχνες" στο επίπεδο το δικό μου, από ένα και μόνο φόρουμ! Φανταστείτε τι γίνεται πανελλαδικά, σε μεγαλύτερα φόρουμ, σε τοπικές φωτογραφικές ομάδες κλπ κλπ Τα νούμερα δεν είναι καθόλου μικρά... Και βέβαια μην μπλέκετε τον "γκατζετάκια" που πήρε την σουπερ "lifestyle" (sic) compact για να ταιριάζει με τα rayban γυαλιά του ή τον θείο που έχει μια μηχανούλα για να τραβάει τις διακοπές του... Αυτοί θα κάνουν την δουλειά τους με ότι τους δείξουν πρώτα και θα κολλήσουν με αυτό. ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΧΡΗΣΗ!