Δημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2010, 19:49
από digibill
sokoban4ever έγραψε:Όλα αυτά τα λέω διότι δίδεται η εντύπωση :
ότι όποιος έχει linux δεν μπορεί να κάνει τίποτα της προκοπής και ότι
άμα επεξεργαστεί τις εικόνες του :
θα έχει ένα ταπεινό αποτέλεσμα (αλλά αποδεκτό για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από φωτογραφία ή είναι τυφλός)
ότι άμα τις εκτυπώσει :
θα έχει τα μαύρα του τα χάλια επειδή δεν μπορούσε να ακολουθήσει όλα τα γνωστά color profiles που υπάρχουν και ότι πιθανόν να δικαστεί για ανακρίβεια της εκτυπούμενου αποτελέσματος σε σχέση με την πραγματικότητα από την πολύ κραυγαλέα παραμόρφωση
και ότι με τίποτα στον κόσμο
δεν μπορεί να συγκριθεί το αποτέλεσμα δουλειάς σε windows ή mac σε σχέση με το linux με τίποτα .


Ε εντάξει, ας μην πάμε και στο άλλο άκρο! Φυσικά και δεν είναι κατάμαυρα τα πράγματα!
Και βασικά η διαφορά στην φωτογραφική εργασία μεταξύ linux και mac δεν είναι τόσο η ποιότητα, όσο η ευκολία ;)

και τέλος να επαναλάβω ότι μια χαρά αποτελέσματα μπορεί να έχει καποιος στο linux με τις φωτογραφίες του και τις εικόνες του
και όχι μόνο για να τις βλέπει αυτός αλλά και πολύς κόσμος όπως ακόμα και επαγγελματίες φωτογραφίας ,εκτύπωσης κλπ

Γίνεται και ναι είναι δυνατόν .



Φυσικά και είναι δυνατόν!
Απλά είναι πιο δύσκολο :)

Σχωρνάτε με κι εμένα αν ακούγομαι αφοριστικός μερικές φορές, αλλά θέλω να είναι σαφή τα πράγματα και να λέγονται με το όνομά τους, χωρίς ωραιοποιήσεις. Και το γεγονος είναι ότι στην (φωτογραφική) μετάβαση από win σε linux -εγώ τουλάχιστον- συνάντησα περισσότερες δυσκολίες παρά ευκολίες.. Αλλα'συνεχίζω να το παλεύω πάντως :D