Δημοσιεύτηκε: 30 Αύγ 2011, 23:11
από lucinos
Αν ψάξατε το δέντρο θα βρεθήκατε μπροστά στο ακόλουθο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ls /root

Το /root σάς αρνείται την πρόσβαση. Δεν έχετε τα δικαιώματα για να το δείτε καθώς ο χρήστης στον οποίο ανήκει (είναι ο προσωπικός φάκελος τού root) δεν δίνει δικαιώματα στούς άλλους χρήστες. Στις περισσότερες διανομές μπορείτε να συνδεθείτε σαν root και να έχετε τα δικαιώματά του. Όταν το κάνετε αυτό έχετε για προτροπέα το # αντί για το $, για να σάς προειδοποιήσει ότι είστε υπερχρήστης (ικανός για κάθε καταστροφή). Δεν πρέπει όμως να χρησιμοποιείτε τα δικαιώματα υπερχρήστη παρά μόνο όταν χρειάζεται και αυτό γιατί σαν υπερχρήστης μπορείτε να προκαλέσετε όττι καταστροφή θέλετε.

Πουθενά στα μαθήματα αυτά δεν είναι αναγκαία τα δικαιώματα υπερχρήστη. Αναφέρθηκε η sudo καθαρά για λόγους πληρότητας. Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει άρνηση πρόσβασης υπάρχει λάθος (πχ εργάζεστε σε λάθος φάκελο)



Στο ubuntu όμως έχουν καταργήσει την δυνατότητα να κάνετε λογκίν σαν root. Αυτό που έχουν αφήσει είναι την δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε τα δικαιώματα τού υπερχρήστη μέσω δύο εντολών. Τής sudo και τής gksudo. Χρησιμοποιήστε τες με προσοχή και φειδώ.

Έτσι για να περάσετε την άρνηση πρόσβασης πρέπει να δώσετε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo ls /root

Η sudo θα σάς ζητήσει τον συνθηματικό σας (όττι γράφετε δεν εμφανίζεται στην οθόνη) και εφόσον ο χρήστης σας έχει δικαιώματα διαχειριστή θα μπορέσετε να δείτε τα περιεχόμενα του φακέλου.

ΠΡΟΣΟΧΗ Μην χρησιμοποιήσετε την sudo με προγράμματα τού γραφικού περιβάλλοντος! Θα τρέξουν αλλά ενδέχεται να προκαλέσετε ΣΟΒΑΡΕΣ ζημιές στις άδειες. Για να παρακαμφθεί αυτό το ζήτημα έχει δημιουργηθεί η gksudo.

Γενικά εγώ τουλάχιστον δεν έχω πετύχει κάποια περίπτωση που είναι αναγκαίο να τρέξετε προγράμματα GUI με υπερχρήστη αλλά έχω δύο τουλάχιστον περιπτώσεις χρήσιμες.
Η μία είναι για να επεξεργαστείτε αρχεία τού /etc με το gedit (αντί για κάποιον επεξεργαστή κειμένου όπως το nano) και η δεύτερη είναι ότι μπορείτε να δώσετε gksudo nautilus και να περιηγηθείτε τούς φακέλους με πλήρη δικαιώματα στον ναυτίλο. Η gksudo ακόμα έχει κάποια ήσσονος σημασίας bugs τα οποία δεν είναι επικίνδυνα και έχουν χαρακτηριστεί χαμηλής προτεραιότητας. Αντίθετα επικίνδυνος είναι ο συνδυασμός sudo με προγράμματα γραφικού περιβάλλοντος.

Η κατάργηση από το ubuntu τής σύνδεσης σαν root είναι ένας αυτοακρωτηριασμός που πολλοί έμπειροι χρήστες δεν βλέπουν με καλό μάτι. Εγώ θα αρκεστώ να δείξω ένα σκιτσάκι. (κλεμμένο από http://elkosmas.gr/ )
Εικόνα


Στην γραμμή εντολών μπορείτε να κάνετε λογκίν σαν διαφορετικός χρήστης. Αυτό γίνεται τρέχοντας:
Κώδικας: Επιλογή όλων
su χρήστης

όπου στο "χρήστης" βάλτε τον χρήστη που θέλετε να κάνετε λογκίν. Θα ζητήσει προφανώς τον κωδικό τού χρήστη αυτού.