Δημοσιεύτηκε: 23 Σεπ 2011, 06:26
από lucinos
Qwertyn7 έγραψε:πολύ καλή δουλειά! μπράβο! :)
ο οδηγός σου με βοήθησε πολύ να κάνω τα πρώτα βήματα σε περιβάλλον CLI, ηταν ευχάριστος στην ανάγνωση, εύπεπτος και γρήγορος.

μια ιδέα που θα μου άρεσε είναι να ενώσεις όλο τον οδηγό στο αρχικό post!
μπράβο πάντως! :)


χαίρομαι που βρήκε τον στόχο του έστω και σε έναν!
Αν μπορείς απάντησε στις παραπάνω ερωτήσεις, ιδιαίτερα στο πόσο χρόνο σού πήρε.

Δεν προτίμησα το να το βάλω σε ένα αρχικό ποστ. Εξάλλου θα έβγαινε μεγάλο και τρομαχτικό :)
Αυτό που έχω κάνει ήταν να το χωρίσω σε τρία μέρη έτσι που να μοιάζουν το καθένα περισσότερο μονοκόμματα (αφού βρίσκονται χωρίς παρεμβολές στην πρώτη σελίδα το καθένα)

Αν δεν τα πρόσεξες παρόλο που τα αναφέρω στην αρχή τα μαθήματα τώρα βρίσκονται σε τρία μέρη:
πρώτο μέρος
δεύτερο μέρος
τρίτο μέρος
Επίσης έφτιαξα ένα θέμα για σύνοψη και ένα θέμα για βιβλιογραφία.

Όπως είπα τον έγραψα κυρίως γιατί είδα τίποτα αντίστοιχο πριν ούτε σε σελίδα ούτε σε βιβλίο. Γενικά ο κόσμος τείνει είτε να δίνει πολύ σύντομους οδηγούς με αραδιασμένες αρκετές χρήσιμες εντολές πράγμα όμως που δεν θεωρώ καλό γιατί δεν αποκαλύπτει κάποια σημαντικά πράγματα ούτε βοηθά ιδιαίτερα κάποιον που βλέπει για πρώτη φορά γραμμή εντολών. Είτε γράφει βιβλία που ναι μεν πραγματικά βοηθάνε αλλά είναι εκτενέστερα από όσο θα ήθελε ένας αρχάριος. Επίσης εγώ επίτηδες δεν εξηγώ κάποια πράγματα που η εξήγηση είναι και σύντομη και γρήγορο να βρεθεί, όχι μόνο περιορίζω το "φαινομενικό" μέγεθος τών μαθημάτων αλλά στην πραγματικότητα θεωρώ σημαντικότερο το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να βρει εύκολα αυτό που θα έγραφα και ως άσκηση. πχ για να δω τα ονόματα φακέλων χρησιμοποίησα την ls -d χωρίς καμμία εξήγηση.