Δημοσιεύτηκε: 12 Σεπ 2012, 13:56
από simosx
lucinos έγραψε:
simosx έγραψε:Παρατηρώ ότι υπάρχουν αρκετά άτομα που την πατάνε με το να μπαίνουν στην κονσόλα του Linux.


Το ξέρω ότι ακούγεται παράξενο (το έχω περίπου ξαναναφέρει). Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι εσκεμμένα μοχθηρός. Η συγκεκριμένη παρουσίαση δεν είναι σχεδιασμένη για μια γρήγορη αναφορά και αυτό θέλω να είναι ξεκάθαρο. Για μένα όποιος έρθει εδώ και δεν κάνει κάνει τον κόπο να φτάσει στην τρίτη παράγραφο (όπου αναφέρεται ο εξομοιωτής τερματικού) και δεν κοιτάξει καν μια ματιά στον πίνακα περιεχομένων, τού αξίζει να την πατήσει. Όταν έγραφα τα μαθήματα επίτηδες έκανα κάτι τέτοια, πιστεύω ότι λίγες δυσκολίες βοηθάνε την μάθηση. Από την άλλη η «μοχθηρία» μου περιορίζεται σε κάτι τέτοια. Έχω καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε τα μαθήματα να είναι ασφαλή και κανένας να μην πάθει ζημιές (την ίδια στιγμή έχω δει άλλες παρουσιάσεις να δίνουν εντολή rm -rf για πλάκα)


Έχω τη διάθεση να βοηθήσω στη βελτίωση του HowTo για την κονσόλα, από την πλευρά σου έχεις όρεξη να γράψεις περισσότερα;

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πάει ξεχωριστά σε νέο νήμα το κομμάτι για την κονσόλα, ώστε να περιγράφει
1. το σκέτο Linux console έχει τον στόχο να είναι για έκτακτες ανάγκες (emergency), γιαυτό δε θα μπει δυνατότητα να γράφεις ελληνικά με τόνους, κτλ.
2. μπορεί να μπει framebuffer στο Linux console όπου βελτιώνει πολύ την κατάσταση (μπορείς να δεις και γραφικά!). Δεν ξέρω αν παρατήρησες το σχετικό HowTo που έγραψα πρόσφατα.
3. η κονσόλα έχει ιδιαίτερο νόημα σε πολύ παλιούς υπολογιστές όπου δε σηκώνουν X.Org.
4. για αντιγραφή+επικόλληση, παίζει το gpm που θέλει ειδική ρύθμιση.