Δημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2010, 03:21
από MakisM1
Sorry, αλλα θα μακρυγορησω...

Τι ειναι Ελληνας; Απο που προηλθε ο ορος;

Απο τους αρχαιους ημων προγονους, οι οποιοι ηταν ΠΟΛΙΤΕΣ διαφορετικων (πολεων) κρατων, αλλα ειχαν συνηδειτοποιησει οτι τους ενωνε κοινη θρησκεια, κοινη (λιγο-πολυ) γλωσσα (διαλεκτοι απο τα 4 Ελληνικα φυλλα) και κοινα ηθη και εθιμα. Αθηναιοι, Θηβαιοι, Κορινθιοι, Σπαρτιατες, Μιλησιοι, Συρακουσιοι, Μασσαλιωτες κατ' αρχην, Ελληνες σε γενικωτερο επιπεδο ολοι.

"Πας μη Ελλην βαρβαρος" η λεξη βαρβαρος απο τον ακαταληπτο ηχο βαρ-βαρ (μια ξενη και ακαταληπτη γλωσσα...). Δεν ξερω ποσο ρατσιστικο ηταν απο τους προγονους μας να αποκαλουν βαρβαρους τους Αιγυπτιους, Εβραιους, Περσες που ειχαν και κουλτουρα και πολιτισμο και μαλιστα πριν απο τους δικους μας...

Ξερουμε ολοι μας τον Ξενιο Δια, την αρχη της φιλοξενιας...

Αλλοδαποι, μεταναστες, ξενοι... τι ειναι δαυτοι; Γιατι ειναι παρακατιανοι; Ειναι οντως παρακατιανοι, η μηπως ειναι οι προκαταληψεις μας που μας κανουν να τους βλεπουμε ετσι;

Καλησπερα σας!

Λεγομαι Γερασιμος Μονοπολις, Πολιτικος Μηχανικος ΕΜΠ, PhD απο το University of California Berkeley.

Ειμαι μεταναστης.

Απο γενια μεταναστων.

5 γενιες πισω, ο γεναρχης του κλαδου της οικογενειας μας (Κεφαλονιτης, πριν ενσωματωθουν τα Ιονια στην Ελλαδα, τον θεωρουμε γεναρχη γιατι οι Ιταλοι καψαν τα αρχεια με τις ληξιαρχικες πραξεις και δεν μπορεσαμε να παμε πιο πισω) Μαρης Βεργωτης, μεταναστης καραβοκυρης κατοικος Οδησσου. Ρωσσος υπηκοος. Μετεφερε αλληλογραφια της Φιλικης Εταιρειας στον τοτε κυβερνητη Ιονιων Καποδιστρια και εθεσε το πλοιο του στην υπηρεσια του Επαναστατικου Αγωνα. Μετα θανατον τιμηθηκε με το βαθμο του ανθυποπλοιαρχου και απενεμηθη συνταξη απο το Ελληνικο Δημοσιο στη χηρα του. Αλλοδαπος μεταναστης.

4 γενιες πισω ο Γερασιμος Μονοπολις-Βεργωτης μετεφερε Φιλικους με το μπρικι του απο την Οδησσο στην Ελλαδα και την Ευρωπη. Τον καρφωσανε, και για να περασει το Βοσπορο, εβαψε το μπρικι του με αλλα χρωματα, αλλαξε ονομα και χαρτια στο πλοιο του και τον εαυτο του και πηρε το ονομα της γυναικας του Ζωης Μονοπολι. Στην Ελλαδα δεν εζησε ποτε, παρα μονο οταν συνελληφθη για καποιο διαστημα επειδη μετεφερε Φιλικους, αλλα τον αφησανε... Αλλοδαπος μεταναστης.

2 γενιες πισω, ο πατερας μου Μαρινος Μονοπολις, γεννηθεις στη Θεοδοσια Ρωσσιας (Κριμαια-Ουκρανια σημερα) παρασημοφορηθηκε για τις υπηρεσιες του σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος του Ελληνικου Στρατου. Κατα καποιους απο δω μεσα, δεν θα επρεπε καν να του γινει η τιμη να στρατευθει. Πολιτογραφηθηκε Ελληνας οταν εφτασε στον Πειραια προσφυγας.

Εγω γεννηθηκα σε Ελληνικο εδαφος. Πηγα ΕΜΠ 1971-1976. Εγω απλως εφαγα ξυλο... Μεταναστευσα ομως για μεταπτυχιακα στην Αμερικη και παντρευτηκα μια συμμαθητρια μου απο τη Νεα Ζηλανδια. Αγαπηθηκαμε βλεπετε... μεταναστες και οι δυο... Δηλαδη ειχε το προνομιο να αγαπησει ενα φυλετικα ανωτερο της θα ελεγαν καποιοι απο δω μεσα... :problem:

Μεταξυ μας παντα μιλαμε Αγγλικα. Ειναι η κοινη μας γλωσσα, μας εκφραζει, σ'αυτη τη γλωσσα γνωριστηκαμε, αγαπηθηκαμε, μιλησαμε, καναμε ονειρα. Ομως ξεκινησε να μαθει και Ελληνικα (δυσκολη γλωσσα, δεν την μιλαει καλα, οπως αλλωστε την κακοποιει και ενα σεβαστο μερος των μελων του φορουμ...). Διαβασε και εμαθε Ελληνικη Ιστορια, καποιους απο τους αρχαιους συγγραφεις, καποιους απο τους νεους (εχουμε ολα τα εργα του Καζαντζακη στα Αγγλικα στη βιβλιοθηκη μας). Παραγγειλε και εφτιαξε στολη Αμαλιας στα μετρα της, ωστε με την Ομαδα Ελληνικου Χορου που ηταν μελος να μεταδωσει την Ελληνικη παραδοση και κουλτουρα στο μακρινο Τεξας. Τοσο στα Ελληνοπουλα (μεταναστες, γιοι μεταναστων...) οσο και σε οσους Αμερικανους ειχαν ενδιαφερον να γνωρισουν τους χορους της μακρινης Ελλαδας.

Το 93 καναμε ενα γιο. Το παιδι πηγε να μαθει Ελληνικα στο κατηχητικο στο Houston, Texas. Καποια στιγμη αποφασισαμε οτι επρεπε να αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο στην ανατροφη του παιδιου μας και παραιτηθηκαμε απο τις δουλειες μας (αφησαμε αθροιστικα $250000 μισθους τοτε, με το δολλαριο πανω απο ενα Ευρω, που δεν ειχε εκδοθει το 2001) για να ερθουμε στην Ελλαδα, ωστε να γνωρισει ο μικρος την Ελληνικη γλωσσα, κουλτουρα, το σοϊ του. Το αποφασισα και εγω και η συζυγος μου.

Και ηρθαμε στην Ελλαδα... Μεταναστες! Αλλοδαποι!

Κι εγω; Γεννηθεις εν Καστορια;

Και γω! Γιατι ειμαι 30 χρονια μεγαλυτερος απο τοτε που εφυγα. Ολη μου την ενηλικη ζωη την εζησα στην Αμερικη και στην Νορβηγια. Δεν εχω την ιδια νοοτροπια με τους παλιους μου φιλους, με τους συγγενεις μου, με τους συμμαθητες μου. Ειμαι πολιτης δυο χωρων. Ειμαι υπερηφανος και για τις δυο. Σε καποια θεματα ντρεπομαι και για τις δυο (αλλα θεματα τα ιδια, αλλα διαφορετικα).

Μεταναστης και εδω...

Και συμφωνα με την φιλοσοφια ορισμενων ο γιος μου και η γυναικα μου δεν δικαιουνται της Ελληνικης υπηκοοτητας...

Αντιμετωπιζουμε ρατσισμο;

Καθημερινα!

Παρακατιανοι; Ουτε στα πιο τρελλα σας ονειρα!

Θελετε αλλα παραδειγματα αλλοδαπων; Καθηγητρια Δημοσιογραφιας στο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης. Γερμανιδα απο Γερμανους γονεις. Συζυγος παιδικου μου φιλου που σπουδασε στη Γερμανια Αγγειοχειρουργος. Παρακατιανη;

Σημερα το βραδυ ειχαμε τραπεζι μια φιλη μας υποψηφια διδακτορικου. Γεννημενη στη Γερμανια απο δυο Ελληνες γονεις. Της εχουν πει στα μουτρα της Ελληναρες οτι δεν ειναι Ελληνιδα...

Μην τα πολυλογω, τα περισσοτερα ζευγαρια που κανουμε παρεα ειναι κατα το ημισυ τουλαχιστον γεννημενοι εκτος των οριων της χωρας. Θα δυσκολευτειτε πολυ να δειτε εστω και ενα απο αυτους σαν κατωτερο, απο πλευρα μορφωσης, επαγγελματικη, κουλτουρας, ηθους. Και ο λογος ειναι απλος... μονο με αυτους... τους μεταναστες εχουμε κοινο εδαφος.

Ααα μα δεν μιλαμε γι'αυτους τους αλλοδαπους... (το εχω ακουσει επι λεξει οταν πηρα τηλεφωνο την ασφαλιστικη εταιρεια εκ μερους φιλης μου Εγγλεζας που ηταν εδω με τα Ηνωμενα Εθνη και της κοψαν την ασφαλιση γιατι ηταν... αλλοδαπη. Μετα μου εξηγησαν οτι οι.... αλλοι αλλοδαποι, ειναι απατεωνες και κοστιζουν χασουρες στην εταιρεια και βεβαιως της ανανεωσαν το συμβολαιο...).

Μηπως μιλαμε για τους αλλους αλλοδαπους; Τους 'οικονομικους μεταναστες'; Μηπως αυτοι οι γενικολογοι ευφημισμοι καλυπτουν ενα βαθεια ριζωμενο ρατσισμο;

Περιμενω αποψεις...

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ: Για να κλεισω σε ενα ευθυμο τονο. Μετα απο μια ...αλμυρη λεκτικη αψιμαχια στο εστιατοριο του γραφειου στην Αμερικη, καποιος redneck (Τεξανος καραβλαχος θα το περιεγραφα) γυριζει και μου λεει δημοσιως και με πολυ στομφο, 'εγω ομως ειμαι γεννημενος στις ΗΠΑ', ενω εγω φυσικα δεν... παρακατιανος...

Του απαντησα οτι εγω ειμαι Αμερικανος απο επιλογη μου σαν ενηλικας, οχι τυχαιο γεγονος που καρποφορησε μετα 9 μηνες σε καποιο νοσοκομειο στο Τεξας...

Ρομπα! Κανεις απο τους αλλους αυτοχθονες δεν σηκωσε τα ματια του απο το πιατο...