Δημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2010, 08:11
από siropio
Μακη πολυ ωραιο ποστ.
(ασχετο αν μπορεις πες μου τη διαδικασια για να ρωτησω και εγω στο ληξιαρχειο για το γενεαλογικο μου δεντρο)

Εγω θα πω οτι εν αντιθεση με εσενα οι περισσοτεροι δεν κυνηγουν να παρουν την υπηκοοτητα αλλα μονο οι γονοι τους
ετσι ωστε αυτοι να γλιτωσουν οι φορολογησεις και οι γονοι τους να γινουν δωρεαν(χωρις γραφειοκρατια~χρηματα) Ελληνοποιημενοι.

Οπότε απο μεριας μου ολοι ειναι ευπροσδεκτοι.Τα συνορα ειναι τεχνητα μεσα για να διατηρουν τις πορωσεις.Οπως ειπες και εσυ
στην Αρχαια Ελλαδα ειδαν οτι τους ενωναν αλλα πραγματα(Γλωσσα,Θρησκεια,Παραδοση και η αποδοχη αυτων) και οχι τα γεωμετρικα
ορια(αλλωστε αυτα αυξομειωνονται απο τη μια στιγμη στην αλλη).

Η μονη προυποθεση που θα ηθελα απλα να τηρειται ειναι να ειναι Νομιμοι(ή οσο περισσοτερο γινεται τεσπα).Οτι πληρωνει ενας Ελληνας να πληρωνει και αυτος που θελει να γινει ενας.
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καποιος παρακατιανος που προσπαθει να ζησει την οικογενεια του και να δει μια καλυτερη μερα.
Αλλα και οσοι ειναι μεσα στην Ελλαδα και αυτοι παλευουν να ζησουν και να πραγματοποιησουν τα ονειρα τους.Οποτε ολοι επι ισοις οροις.