Δημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2010, 12:42
από MakisM1
kzlazy έγραψε:...
Χωρίς υπηκοότητα ένας κάτοικος της Ελλάδας μπορεί να ταξιδέψει παντού (εντός Ελλάδας και εκτός Ελλάδας) αν έχει ταξιδιωτικά έγγραφα (διαβατήριο ή ταυτότητα) και ένα εισιτήριο. Αν είναι ξένος -φαντάζομαι αυτό εννοείς χωρίς υπηκοότητα- πρέπει απλά να δείχνει ότι βρίσκεται νόμιμα στη χώρα, άρα απλά χρειάζεται άδεια παραμονής αν μένει πολύ καιρό, ή βίζα αν είναι τουρίστας -όπως χρειαζεται κι ένας Ελληνας που πάει στην Αμερική- ή ούτε καν βίζα αν είναι κοινοτικός υπήκοος Ιταλός, Γάλλος κλπ. Τι σχέση έχει αυτό;


Η προσωπικη εμπειρια που σου λειπει κανει τις 'τεχνικες' σου θεσεις ανυποστατες (νομικος φανταζομαι;...).

Το θεμα δεν ειναι να ταξιδεψει... το θεμα ειναι να ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ ελευθερα στο σπιτι/νοικοκυριο/δουλεια που εστησε με τοσο κοπο στην Ελλαδα. Και η γραφειοκρατεια φροντιζει να το κανει (συννομα ε;...) δαμοκλεια σπαθη πανω απο το κεφαλι του μεταναστη. Οταν η γυναικα μου εκανε αιτηση για να της χορηγηθει 5ετης βιζα παραμονης (καλα το τι περασαμε, ουτε ελληνικη κωμωδια δεν το φτανει...) ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΗΚΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ. Ναι, μπορουσε να ταξιδεψει, αλλα η διαδικασια που τραβηξε εναμισυ χρονο, θα ξαναρχιζε απο την αρχη.

Την εποχη εκεινη πεθαινε η μανα της απο καρκινο. Υπηρχε η σκεψη να την φερουν απο την Ν.Ζηλανδια στην Αγγλια για καποια θεραπεια. Ετεθη το θεμα αν μπορουσε η γυναικα μου να παει στην Αγγλια να την φροντισει για 3 μηνες. Ναι, μπορουσε, αλλα... φτου κι απ'την αρχη. Προλαβε και πεθανε η μακαριτισσα και μας εβγαλε απο το διλλημα.

Αυτο μπορουσε να το παθει, ενας Νιγηριανος, Σουδανος, Ουκρανεζα... Με καταστροφικες συνεπειες για την παραμονη τους στην Ελλαδα. Πολλοι απο αυτους, αποκτουν ετησια βιζα (γιατι τοτε τουλαχιστον το παραβολο για την 5ετη βιζα ηταν απαγορευτικο για τους 'οικονομικους'...) Μεχρι να παρουν τη βιζα ειχε ηδη ληξει δυο μηνες πριν... αντε παλι απο την αρχη.. ερμαια... ομηροι!

Ειμαστε 8 χρονια στην Ελλαδα και υπηκοοτητα γιοκ... (εκτος απο μενα φυσικα, γιατι την ειχα...) Μεταναστες! Με 5ετη βιζα, γιατι μπορουμε να πληρωσουμε το παραβολο. Με 'αδεια παραμονης', με 'αδεια εργασιας'. Τα αυτονοητα δηλαδη... Χωρις δικαιωμα εκλεγειν και εκλεγεσθαι στον τοπο που ζουμε. Με ολες τις υποχρεωσεις του Ελληνα πολιτη, αλλα με σκοντο στα δικαιωματα...

Ελα μεγαλε να μου πεις ποση αξιοπρεπεια εχει να υποβαλεις τις ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως και γαμου και να πρεπει να παρουσιασθεις ενωπιον επιτροπης για να αποδειξεις οτι μετα 20 χρονια εισαι ακομη παντρεμενος με τη γυναικα σου. Η επιτροπη αποφασιζει αν ο γαμος σου ειναι 'γνησιος' μετα 20 χρονια και σαν αλλη διαλογη στο Αουσβιτς δειχνει δεξια η αριστερα αν θα ζησεις η οχι... Στην Ελλαδα...

Προς τιμην του ο Προεδρος της επιτροπης, μετα τις συστασεις ψελισε 'ποιος μ@λ@κας σας κουβαλησε εδω; Ντροπη...' και περασανε ενα τεταρτακι ρωτωντας τη γυναικα μου για το πως της φαινεται η Ελλαδα... η μανα της ειχε ηδη αποβιωσει...

Εαν δεν το'χετε καταλαβει, προβαλλω την δικη μου ιστορια, που ειναι καραμπινατη, για να δειτε λιγο, ποσο βαθεια ριζωμενος ειναι ο ρατσισμος μας.

Φιλικα

ΜακηςΜ